18. prosince 2017 | Janusz Konieczny

Podivná reorganizace Ministerstva financí zahájena

Nová ministryně financí Alena Schillerová jen pár dnů po svém jmenování podnikla „lokální“ reorganizaci Ministerstva financí takovým způsobem, že byl propuštěn dosavadní náměstek Ondřej Závodský. Vše proběhlo bleskově a velice pochybně. Přitom právě nyní se dokončuje kontrola využívání bytů Generálního finančního ředitelství (GFŘ), kterou zadal Ondřej Závodský na základě stížnosti týkající se podezřele nízkého nájmů mimo jiné Aleny Schillerové.

Nejsem příznivcem bleskových reorganizací, neboť změna struktury jakéhokoliv útvaru musí být odborně prodiskutovaná. Pokud tomu tak není, tak je motivace takovéhoto kroku často jiná. Když proběhla blesková podezřelá reorganizace policie, tak Hnutí ANO hlasitě protestovalo. Předpokládám tedy, že zcela analogicky bude postupovat i v tomto případě.

Ministerstvo financí zrušení funkce náměstka odůvodňuje organizační změnou. Konečné slovo v této věci bude mít vláda. Ondřej Závodský ve včerejších Otázkách Václava Moravce sdělil, že mu byly sdělené i „další důvody“, které ovšem veřejně nerozváděl. Já si ovšem rozvedení těchto možných důvodů mohu dovolit.  

V říjnu 2017 redaktorka Českého rozhlasu Markéta Chaloupská přišla se zjištěním, že Alena Schillerová platí za svůj byt, který je v majetku finančního ředitelství, 5 tisíc Kč měsíčně. Generální ředitel GFŘ  Martin Janeček dokonce 1500 Kč měsíčně. Ondřej Závodský tedy nařídil kontrolu nakládání s těmito byty. V případě, že by kontrola přinesla informace o vzniklé škodě, pak by Ondřej Závodský měl povinnost podat trestní oznámení. Nyní je ovšem osud této kontroly, její interpretace a následné kroky značně nejistý. Ondřej Závodský by měl opustit tuto funkci za necelé 2 týdny.

V minulosti bylo možné několikrát zaznamenat, že Ondřej Závodský má kritický postoj k vedení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, které spadá do jeho kompetence. Zde stojí za zmínku, že tento úřad je veden Kateřinou Arajmu, která figurovala v hodnotící komisi miliardového projektu CRAB. Právě tuto kauzu prošetřují kriminalisté z policejní centrály a na počátku února 2017 si policie přišla pro dokumenty přímo do sídla úřadu. Je otázkou, zdali Alena Schillerová se nerozhodla touto podivnou reorganizaci podpořit právě Kateřinu Arajmu. Úřad působí nedůvěryhodně po mnoha stránkách. Však po NFPK a Kverulantovi požadoval 60 tisíc Kč za poskytnutí banálních informací právě o kauze CRAB.

Ondřej Závodský poměrně ostře přitáhl šrouby českému hazardu. Nebylo obtížné zaznamenat častá rozčílení ze strany hazardní lobby. Nastalo totiž období regulace hazardu, které je běžné ve vyspělých zemích. Dříve totiž České republice se přezdívalo ráj hazardu anebo evropské Las Vegas. Jedná se o business značných rozměrů s často neblahým dopadem na společnost. Hazardní lobby přitom vždycky měla dlouhé prsty.

Lze oprávněně pochybovat o tom, že by odvolání Ondřeje Závodského bylo snad výsledkem odborně připravené reorganizace. Skutečná motivace tohoto kroku dříve či později vypluje na povrch a sám Ondřej Závodský připustil v závislosti od aktuální situace i příslušné právní kroky.