Podivní dárci politických stran

Pomalu startují volební kampaně do podzimních parlamentních voleb a zdálo by se, že nevládní organizace, investigativní novináři či aktivní občané již nebudou mít tolik práce se zkoumáním neprůhledných finančních toků do stranických pokladen. Počátkem roku přece vznikl speciálně pro tento účel nový úřad, který by měl analyzovat financování politických stran a samozřejmě i volebních kampaní. Jakkoliv je na hodnocení úřadu příliš brzy, přesto je třeba optimismus rychle zkrotit, jelikož fungování tohoto úřadu by mohlo být dokonce kontraproduktivní. Vedení tohoto úřadu musí splňovat především dvě klíčová kritéria: nezávislost a odbornost. Nové jmenovaný ředitel úřadu Vojtěch Weis (na návrh ČSSD) je dlouhodobě úzce spojen s ČSSD, za kterou několikrát kandidoval a minimálně donedávna byl jejím členem. Byl tajemníkem zemědělského výboru nebo například náměstkem Státního pozemkového úřadu (opět nominován ČSSD). Je tedy zřejmé, že Vojtěch Weiss nesplňuje ani jedno z těchto základních dvou kritérií a ve výsledku je nezbytné ještě více se zabývat podezřelým financováním politických stran a hnutí.

Darovaná částka na účet politické strany by měla být nezištná a neměla by být vázána na protiplnění. Ve skutečnosti ovšem může rozhodovat například o tom, komu bude umožněno ve volbách kandidovat na předních místech kandidátky nebo na koho se nezapomene při takzvaném „porcování medvěda“. Pro účely této glosy jsem rychle nahlédnul na transparentní účty tří vybraných politických stran a hnutí (ČSSD, ANO a ODS) a srovnal jejich dárce ve dvou obdobích – v poslední době, kdy kampaň teprve se rozjíždí a rovněž s obdobím těsně před nedávnými krajskými volbami.

ČSSD

Na transparentní účet ČSSD[1] v posledním měsíci přispěli ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec, který je odpovědný za financování ČSSD a ústřední tajemník ČSSD Michal Kucián. Svůj dar ČSSD zaslal rovněž Roman Sklenák, který je předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Dá se říct, že mezi dárci nelze nalézt obyčejného občana, který by s ČSSD nebyl bezprostředně spojen. Dárce totiž doplňuje ještě poslanec ČSSD Jeroným Tejc a dřívější zaměstnanec tiskového odboru strany Lukas Pfauser. Pokud bychom se přehoupli přes období jednoho měsíce, tak najdeme další velice zvláštní okolnost. Částkou 232 tisíc Kč přispěla společnost ALIAVES & CO., a.s., a přesně tato částka byla ještě tentýž den převedena dál na další účet ČSSD. Lze mít tedy dojem, jakoby tato společnost de facto uhradila nějaký výdaj ČSSD. Tato společnost dříve pořádala konference například „Veřejné zakázky v praxi“ či k pochopení aplikace stavebního zákona. Pokud se ohlédneme za dalším dárcem, tak je jím starosta brněnských Žabovřesek Pavel Tyralík za ČSSD, o kterém přinesl iDNES informaci, že získal od developerů záhadnou slevu 1 milion Kč na nákup 2 bytů.[2]

Vskutku zajímavé dárce měla ČSSD v týdnu před konáním krajských voleb. Na kampaň straně přispěl předseda ÚOHS Petr Rafaj společně s manželkou. U málokteré jiné funkce je nezávislost zvlášť klíčová, i když stranická minulost v ČSSD Petra Rafaje je všem dobře známa. Nepochybně podivným dárcem je zde Jiří Bodenlos, zastupitel a dřívější místostarosta v Praze 4. Je spolumajitelem firmy B K B, spol. s r.o., která má ve sbírce listin obchodního rejstříku zveřejněn pouze 1 dokument, a to exekuční příkaz, kde exekutor vymáhá celkovou částku ve výši 118 tisíc Kč.[3] Nutno ještě dodat, že když společnost během 25 let nezveřejnila ani jeden dokument ve sbírce listin, tak zásadním způsobem porušila zákon o účetnictví a rejstříkový zákon. Jiří Bodenlos byl dále spoluvlastníkem DAMMA, spol. s r.o., která skončila v likvidaci, kdy na majetek firmy byl zamítnut konkurs pro nedostatku majetku. Je velice zvláštní, když takovéto osoby mají dostatek prostředků pro dary své politické straně. 

ANO

Z transparentního účtu ANO je patrné propojení kapitálu skupiny Agrofert se samotným Hnutí ANO. Mezi dárci nechybí dceřiné společnosti Agrofertu - Fatra, a.s. či například Deza, a.s. Toto propojení kapitálu skupiny Agrofertu s hnutím ANO je nakonec patrné od samého počátku fungování, a to zvlášť v počátcích. Při současných preferencích hnutí ANO je pohyb na jeho účtu ve srovnání s ostatními stranami nejvyšší. Mezi aktuálními dárci nechybí například člen představenstva Operátora ICT (dříve Operátor Opencard) Robert Králíček. Tuto společnost ovládlo z velké části hnutí ANO a na realizaci dvouletého projektu „smart cities“ má vymezených 600 milionů Kč, kde klíčovou vlivovou úlohu má právě Robert Králíček.[5]

Před krajskými volbami se společnost VW WACHAL a.s. rozhodla podpořit hnutí ANO velice skromným darem ve výši pouhých 10 tisíc Kč. Dar je to skromný ve srovnání s tím, že tato společnost získala v letech 2007-2016 veřejné zakázky v celkovém objemu 3,6 miliard Kč. Příspěvek 10 tisíc Kč tedy od této společnosti není ani kapkou v moři. Zajímavý je i dar od společnosti AB Agro, s.r.o. Vlastníkem této společnosti je firma Agropodnik Dvorce, a.s., která má dalšího vlastníka a tím je Soil finance, s.r.o. Na konci vlastnické struktury je již pak Radmila Pasovská jakožto 100% vlastník Soil finance, s.r.o. Tato firma je poslední 3 roky v hluboké ztrátě, kdy celkové dluhy této společnosti (cizí zdroje) přesahují 170 milionů Kč a jsou dokonce vyšší než její aktiva. Je tedy velice odvážné rozhodnutí paní Pasovské i jako jednatelky společnosti AB Agro, s.r.o. věnovat dary hnutí ANO, ačkoliv se potýká s takto značnými problémy. Nakonec stojí za to se zmínit o daru, které věnoval Richard Kučík. Zajisté by bylo zajímavé zjištění, pokud by se jednalo o stejného Richarda Kučíka, který kdysi splatil expremiérovi Stanislavu Grossovi dluh ve výši 13,5 milionů Kč[6] a byl tak u jeho zázračného zbohatnutí při prodeji akcií Moravia Energo, za které tehdy Stanislav Gross získal neuvěřitelných 110 milionů Kč.[7]

ODS

V ODS přispívají opět především členové ODS, i když tato strana se může rovněž pochlubit pravidelnými dary od bývalého ředitele kontrarozvědky Stanislava Devátého. Nejvyšší dar v poslední době věnovala společnost To & Mi Vdf. spol. s r.o., a to ve výši 360 tisíc Kč. Trochu paradoxní je fakt, že v dozorčí radě této společnost zasedá poslanec ANO Bronislav Schwarz. Za pozornost stojí i dárce Vladimír Šmerda (starosta Žabčic za ODS), který zastává funkce ve Svaz VKMO či společnosti Vodárenská akciová společnost, a.s. Tyto společnosti figurují v kauze, na kterou upozornil NFPK, kdy Jihlavě nebyl navrácen majetek v hodnotě miliard Kč.[8]

Před krajskými volbami stojí za pozornost dar od hazardní společnost Bonwer,[9] která přispěla ODS na krajské volby v Olomouckém kraji, kde lídrem kandidátky ODS je starosta Uničova Dalibor Horák. Samotnému daru předcházel velice vstřícný krok pana Horáka právě vůči hazardu, jelikož zrušil nulovou toleranci hazardu. ODS se mohla pochlubit podporou ze strany jedné z nejvýznamnějších českých společností, o kterou je nepochybně silná lobbistická přetahovaná. Svůj finanční dar zaslala totiž Česká zbrojovka. Další záhadným dárcem je Pavel Muller, který ovšem zasílá ODS dary již od roku 2006. Je vlastníkem společnosti Alfa Helicopter figuruje v kauze údajně nevýhodné smlouvy na leteckou záchrannou službu, kdy státu měla dle státní zástupkyně Darji Dunajové vzniknout škoda až 800 milionů Kč.[10] V případu byl tehdy obviněn exministr zdravotnictví Tomáš Julínek a prověřovalo se vazby mezi Pavla Mullerovem (potažmo společnosti Alfa Helicopter) a ODS. Je vhodné rovněž uvést dárce ODS, kteří zároveň získávají veřejné zakázky – společnosti STAMOS UHERSKÉ HRADIŠTĚ, spol. s.r.o. a GIST, s.r.o.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…