4. března 2019 | Linda Majerová

Pokoru, ku*va!

Už dlouhou dobu můžeme sledovat, jak zejména politikům a státním úředníkům chybí respekt vůči občanům a pokora. Nelze samozřejmě všechny házet do jednoho pytle a díky bohu za výjimky.

Bývá však již klasikou, že volební kampaň je jen mlácení prázdné slámy, že se naslibují hory doly, vše se dá zadarmo, případně za hubičku. Po volbách se pak, ne samozřejmě hned, od slibů upustí a logicky „vysvětlí“, že oni přeci měli jen ty nejlepší úmysly a chtěli nám nabídnou vylepšený model sociálního státu, kdy by se současně podařilo snížit i daňovou zátěž. To, že to je naprosto nereálné už v době slibování, si spousta voličů nechce připustit. Vždyť je to takové líbivé. A nechat si mazat med kolem pusy je tak pohodlné.

Politici si zvykli na to, že stačí jen hlásat pár nereálných frází, rozdat nějaké to pečivo či kytky ke zblbnutí voličstva a mají to v kapse. Něco jako pokora, uvědomění si vlastní nedokonalosti, jim je zcela cizí. Důležitý je pro ně jen hon za mocí a bohatstvím. Hodnotový žebříček si poskládali zcela opačně. Možná by jim neškodilo zabrousit trochu do filozofie a načíst pár děl klasiků.

Pokora totiž není slabost, naopak je ctností. Příklad by si mohli vzít např. z Martiny Sáblíkové, která včera získala 20. titul mistryně světa. Přistupovala k němu s pokorou sobě vlastní. Takže dámy a pánové: Pokoru, ku*va!

 

Pozn.: Fotografie byla pořízena na přednášce Petra Ludwiga v rámci konference Krimyš.