Práh bolesti

Minulý týden jsme publikovali studii ukazující, že třetina sponzorů politických stran je zároveň napojena na veřejné zakázky. Těch celkem sponzoři získali od roku 2006 cca 390 miliard Kč. Ne každý z nich nutně někoho korumpoval, ale střet zájmů je tu masivní. Majiteli firmy, kterou sponzor politické strany porazil ve veřejné zakázce, asi těžko budete vysvětlovat, že šlo o shodu náhod.

Mluvil jsem o tom zjištění se spoustou lidí, a jediné koho upřímně překvapuje (a děsí) jsou cizinci. Myslím tím cizince ze západu - ze svých zemí ví maximálně o jednotlivých kauzách střetu zájmů, které následně skončily skandálem pro danou stranu. Že by se něco podobného dělo systematicky v jejich zemi, si nedovedou představit. U nás? Prohřešky, za které by takoví Francouzi a možná že i Němci pomalu chystali defenestraci, Čech přejde táhlým zívnutím. Jenom třetina firem sponzoruje strany? To je nějak málo, ne?

Co z toho plyne? I dvacet pět let po revoluci má naše společnost silně posunutý práh bolesti. Tak nějak sice všichni tušíme, že korupce je u nás velký problém - ale dokud někoho nechytnou s krabicí od vína, vlastně se to ani nechce nikomu řešit. Naše studie lehce prošuměla médii, a zapadla. Jako řada dalších, a možná i silnějších zjištění různých autorů před námi i po nás. Riziko střetu zájmů? Slabota.

Jak ven? Jasně, možná že kus zařídí generační výměna - ostatně sám jsem z první vlny, které nikdo nekladl na srdce, aby okrádal stát, aby neokrádal rodinu. Ale možná ani ta obměna nepomůže. Považte, že společenská nálada je aktuálně ve stavu, že "se to s bojem proti korupci už asi přehnalo", a je pro změnu potřeba pomoci firmám strádajícím nedostatkem veřejných zakázek a dotací (sic!). Netřeba říkat, že to je cesta k pokračování mafiánského kapitalismu 90. let. Zlomí se? Leda kdyby nás ekonomicky předstihlo Slovensko - až se to stane, možná přeci jen nějaká bolest celkovou apatií pronikne. Přejme to bratrům, už kvůli nám samým :).

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…