26. ledna 2015

Pražský konsensus

V Dánsku sídlí jeden velmi zajímavý think-thank – Copenhagen Consensus (CC) vedený Bjornem Lomborgem, který se proslavil kontroverzní knihou Skeptický environmentalista. Zjednodušeně řečeno, idea Copenhagen Consensu je se podívat na nejpalčivější problémy světa a snažit se je seřadit podle priorit na základě striktní cost/benefit analýzy (poměr cena/výkon). Tzn. seřadit ty problémy podle toho, u kterých je možné získat co nejvíce muziky za co nejméně peněž. To je samozřejmě velmi důležité ve světě s omezenými zdroji. Velká část kontroverze okolo Bjorna Lomborga a spol. spočívá v tom, že globální oteplování je v tomto žebříčku poměrně dost nízko (neplést s popíráním globálního oteplování prosím, na to máme u nás jiného experta). Prostě tvrdí, že globální oteplování nepopíratelně existuje, ale boj s ním je natolik drahý, že je v tento okamžik lepší prioritizovat jiné věci z hlediska návratnosti. Mezi tyto záležitosti patří věci jako dodávání mikronutrientů dětem v rozvojovém světě, léky proti malárii, imunizace dětí, investice do vývoje zemědělských plodin s vyšším výnosem, redukce soli ve stravě nebo motivovat rodiče aby děti posílali do školy výměnou za malý dodatečný příjem, kupříkladu.

No a myšlenky, které propaguje CC, mě vedou k tomu, jestli by neměla vzniknout nějaká menší obdoba týkající se pouze problémů, které sužují naší zemi - říkejme ji třeba Pražský konsensus. Podívat se na každý z nich a exaktně je seřadit podle toho, jehož řešení z nich může přinést nejlepší návratnost investovaných zdrojů a pomoci tak, aby česká politická reprezentace (a další aktéři jako neziskové organizace, aktivní občané, filantropové) mohla tyto problémy prioritizovat a alokovat podle nich rozpočty. Co vím určitě je to, že problém korupce obsadí na tomto pomyslném žebříčku jedno z nejvyšších míst. Dobrý indikátor návratnosti boje proti korupci je už např. práce NFPK. Možná to bude poměrně redukcionistický argument, ale podívejte se s jakým rozpočtem NFPK doposud hospodařil (cca 30 miliónů Kč) a kolik už prokazatelně společnosti ušetřil (2 miliardy Kč), to je návratnost téměř 70 násobná. Sedmdesátinásobná návratnost se bude těžko porážet, ale pokud by každá investovaná koruna vracela státu koruny tři, tak je to pořád nejlepší investice z pohledu České republiky.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…