15. července 2013 | Ondřej Prokop

Proč již více než rok podporuji Nadační fond proti korupci?

Kde a jak jsem Nadační fond proti korupci objevil, si již přesně nepamatuji. Vím ale dobře, že to bylo v době, kdy jsem si sám říkal, že hranice korupce v naší zemi již přerostla únosné meze. V té době jsem byl velmi zaneprázdněn koncem svých studií, jejichž dokončení se zdálo být prakticky nemožné, společně s pracovním vytížením, takže osobní angažování se v politice nebo v jiných oblastech jsem tehdy z časových důvodu rovnou zamítl. Hledal jsem možnost, jak alespoň pasivně přispět ke snížení korupce v naší zemi.

Objevil jsem NFPK a byl jsem nadšen. V té době nebyl NFPK vůbec tak známý jako dnes. Slavné kauzy jako například jízdenky pražské MHD ještě nebyly medializovány, ale i tak měl NFPK v mých očích velký potenciál a to především díky osobnostem, které za jeho vznikem stály. Jednalo se o známé či méně známé osobnosti, které si vytyčili ty správné cíle.

Již v té době jsem se rozhodl NFPK osobně podpořit. Zprvu jsem zakoupil jen pár triček pro sebe a rodinu, kterými jsem se rozhodl fond finančně trochu podpořit, ale hlavně tím dělat NFPK reklamu. Později, jak se začaly objevovat další a další kauzy, které NFPK rozkryl, jsem se rozhodl začít fond sponzorovat pravidelným měsíčním příspěvkem.

Měsíční příspěvek, který jsem si zvolil je tedy sice poměrně malý, ale i díky tomu si mohu jednoduše dovolit mít ho v trvalých příkazech. Nedávno jsem zjistil, že tento trvalý příkaz platí již více než rok. Mezitím jsem koupil celou řadu dalších triček, kterými jsem obdaroval snad již celou širokou rodinu a mnoho přátel, kteří pyšně fondu dělají reklamu, kudy chodí. A nejlepší na tom všem je, že mi NFPK dělá stále větší a větší radost. Vůbec se nedá hovořit o tom, že by došlo k nějakému útlumu či úpadku po velkých mediálních kauzách z minulých let naopak, díky NFPK vyplouvají další a další.

A co vy? Také přispíváte NFPK na jeho financování, odměny pro statečné státní zaměstnance, kteří se nebojí ohlásit korupci nebo na ambiciózní projekty pomáhající odhalovat složitě promyšlenou a ukrytou korupční sít v nejvyšších místech? Ne? Tak to změňte. Čím více nás bude, tím větší možnosti v tomto zájmu NFPK bude mít. Opravdu už je na čase tento prohnilý systém plný korupce začít měnit. A politici a jejich volební programy ho nezmění, změna musí přijít od lidí. Od nás všech.