14. srpna 2017 | Tereza Kněžourková

Proroctví o chytrém městě

Kněžna Libuše byla smart. Viděla město tak veliké, že ho žádný obchvat neobestaví a bude muset vést obcí. Tak bohaté, že uživí celou řadu kmotrů, kteří by jinak skončili pod mostem, třeba chátrajícím Libeňským. Tak rozlehlé, že bude mít v centru krásné, leč prázdné budovy, a vladykům nebude stát za to nechat je zabydlet. Viděla město tak chytré, že lavičky budou věštit počasí a odpadkové koše si říkat o vysypání.

Libuše byla in. Věděla, že dnešní dobou budou hýbat technologie. Sice pořád nejsou dostupná data o poloze autobusů ani jízdní řády, ale je potřeba vidět do budoucnosti. Nejdřív se koupí aplikace, obsah do ní vložíme časem, až Praze její vlastní data někdo milostivě vydá.

Libuše je cool děvče a nějaká ta koruna jí nerozhodí. Operátorovi ICT svěřila 80 milionů na platy. Projekty za pakatel (pod 50 milionů) ani nebude schvalovat Zastupitelstvo, jen moudrá Rada. Na kontrolní orgán jaksi zapomněla. S vladařským nadhledem souhlasila, že odstoupit od smlouvy při neplnění jde až za tři měsíce. Praha je věčná, času dost.

Libuše byla poměrně free a nad záležitostmi jako strategický plán, koncepce rozvoje města nebo indikátory plnění projektů mávla něžnou ručkou. K čemu analýzy potřeb města: to ví nejlíp věštkyně sama. Prioritou není plnění strategického plánu, bereme jakékoliv nápady. Hlavní je, že jsou smart a sexy.

Není potřeba být věštcem, aby Pražan viděl metropoli o dost chudší, zato plnou projektů jako vertikální trávník v parku. Uvidí město veliké, jehož astronomický rozpočet se bude hvězd dotýkat.