27. února 2017 | Libor Michálek

Registr (ne)splněných slibů

Když si v lednu 2014 dala vláda premiéra Sobotky do programového prohlášení, že bude prosazovat 9 protikorupčních doporučení Rekonstrukce státu, mé srdce plesalo. Byla to první vláda, která po listopadu 1989 dala najevo, že ji zajímá přání občanské společnosti.

Po více než třech letech se bohužel ukazuje, že řada poslanců, poslankyň, senátorek i senátorů, kteří se k podpoře protikorupční legislativy hlásili, tak nečinili na základě svého hlubokého přesvědčení, ale spíš z důvodu, že boj proti korupci přinášel politické body.

Vláda zůstala v prosazování doporučení Rekonstrukce státu v půlce cesty. Nejvyšší kontrolní úřad zatím nemůže (díky 4 senátorům za KDU-ČSL) kontrolovat, co se děje ve společnostech ovládaných státem nebo obcemi. Díky Ministerstvu financí jsme se nedočkali ani zákona, který by nastavil podmínky pro obsazování pozic v dozorčích radách státních firem.

Kdyby se sliby vládní koalice nepodařilo splnit díky obstrukcím opozice jako v případě služebního zákona, bylo by možné vládu pochválit za to, že se přijalo aspoň 6 z 9.ti návrhů REST, za to, že v indexu vnímání korupce má Česká republika dnes o 7 bodů více, než za Nečasovy vlády, za to, že se povedlo na provozních výdajích státu ušetřit 15 miliard.

ALE…To, co předvedli minulý týden poslanci za ČSSD a částečně i za KDU-ČSL, je na veřejnou důtku. Vykuchání již platného zákona o registru smluv není jen výsměchem voličům, ale přímou fackou demokracii. ČSSD se dokonce zlobila na hnutí ANO, že se ke zradě voličů také nepřipojila. Kdo není podrazák jako my, ten je zrádce, znělo z ČSSD.

Tak to považuji za vrchol nehoráznosti. Doufám, že voliči tuto drzost ČSSD zohlední ve volbách. A abych byl spravedlivý. I ministr Jurečka za KDU-ČSL by zasloužil cenu demagog roku. Argumentace, že mu šlo o Budvar, neobstojí. Již dnes platný zákon o registru smluv nevyžaduje, aby byly zveřejňovány smlouvy obsahující obchodní tajemství.

Pan vicepremiér Bělobrádek se nechal slyšet, že senátorky a senátoři za KDU-ČSL i za Starosty a nezávislé se pokusí v Senátu zabránit vykuchání zákona o registru smluv. Doufám tedy, že klub KDU-ČSL nebude při hlasování tak rozdělený jako když se hlasovalo o posílení pravomocí NKÚ. Tehdy novela Ústavy neprošla právě díky 4 rebelům z KDU-ČSL.

V Senátu je nyní 38 zákonodárců, kteří se přihlásili k podpoře doporučení REST. Je tedy slušná šance, aby Senát hodil Sněmovně na hlavu ten legislativní paskvil, který jde na ruku státním podnikům. Připomínám, že v minulosti to byly právě (polo)státní podniky a firmy, které měly násobně vyšší výdaje na různé „služby“ v porovnání se soukromým sektorem. Je tedy ve veřejném zájmu, aby bylo vidět, komu tečou peníze za právní a jiné konzultace.  

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/podraz-nebo-chyba-v-komunikaci-cssd-se-zlobi-na-ano-kvuli-ok/r~4c77304ef9db11e68af8002590604f2e/?_ga=1.137516658.371322387.1487913660&redirected=1488106421