15. ledna 2018 | Tiskové zprávy

Registr smluv pod lupou: užitečný nástroj pro občany a strašák korupce

Praha 15. 1. 2018 - Nadační fond proti korupci a protikorupční platforma Rekonstrukce státu spouští projekt analytických reportáží, které názorně představí praktické využití Registru smluv. V první reportáži se podařilo odhalit řadu podivností, které se týkají poslance Radima Fialy (SPD). Registr smluv je důležitý nástroj veřejné kontroly, krátká videa proto cílí i na to, aby se lidé podrobněji seznámili s tím, co všechno mohou díky registru zjistit.

V desetidílné sérii krátkých videí názorně představíme, co všechno lze pomocí registru smluv odhalit a jak samotné poznatky využít a interpretovat. „Chceme ukázat, že přínos registru smluv pro naši společnost je opravdu velký. Je to podle nás důležité obzvlášť v dnešní atmosféře, kdy část poslanců a senátorů tlačí na to, aby se registr zrušil anebo výrazně osekal,“ říká Josef Karlický z Rekonstrukce státu.

Registr smluv pomáhá odhalit zmanipulované zakázky, předražené nákupy, nevýhodné prodeje majetku, nebo politicko-podnikatelské klientelistické sítě. Ne všichni občané ovšem umí pracovat s registrem smluv tak, aby dokázali najít zajímavé informace a spojitosti. „Chceme naučit širokou veřejnost s registrem pracovat. Proto musíme nejdřív ukázat, jak se dá registr efektivně využívat, jak provádět analýzu dat z registru nebo jak si dál ověřit případné anomálie, na které člověk v registru narazí,“ dodává Josef Karlický.

Strašák nepoctivých politiků a úředníků

Registr smluv vstoupil v České republice v platnost  1. července 2016 a do ostrého provozu vstoupil přesně o rok později. Díky němu tomuto nástroji musejí nově povinné subjekty zveřejnit do tří měsíců po podpisu každou smlouvu nad 50 000 Kč bez DPH, jinak je smlouva neplatná. „Úplně každý - občan, novinář, nebo třeba opoziční politik tak může od té doby kontrolovat, jak podnikají stát, kraje, obce, státní podniky, zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy, nebo státem, krajem a obcemi vlastněné společnosti,“ říká Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Díl 1: Zakázky poslance Radima Fialy (SPD)

Podivné podnikání poslance Radima Fialy

Námět prvního dílu vzešel z prověřování aktivit nových poslanců a jejich stop v registru smluv. Zajímalo nás, zda firmy poslanců obchodují se státem či obcemi, a případně od jakých subjektů získávají zakázky. Jedním z našich nejzajímavějších objevů se stal předseda poslaneckého klubu SPD a dlouholetý poslanec Radim Fiala. Firmy Radima Fialy, který se před vstupem do politiky potýkal s exekucemi, dnes získávají velké množství zakázek. A to z opravdu zajímavých míst. „Díky veřejně přístupnému registru smluv si mohou i voliči SPD snadno sami ověřit, že se nejedná o žádnou „kampaň zkorumpovaných médií“, ale o tvrdá fakta,“ okomentoval zjištění nezávislý analytik Dan Urbánek, který na projektu spolupracuje. Víc informací najdete v samotném videu.

Veřejné instituce nyní musí být na pozoru. Projekt si nebude brát servítky před žádným politikem či veřejnou institucí. Již nyní se pustil do analýzy dalších kauz a malérů, na které je třeba upozornit.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Rekonstrukce státu je občanská platforma, která sdružuje lidi bojující proti korupci a klientelismu a žádající větší transparentnost veřejné správy. Členem platformy je téměř dvacet nevládních organizací, které se zaměřují na otázky dobrého vládnutí, a transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy.

Kontakt: Dan Urbánek,     analytik spolupracujíci s ReSt a NFPK, e-mail: dan.urbanek@protonmail.ch,

             Janusz Konieczny, analytik NFPK, tel.: 604 270 132, e-mail: janusz.konieczny@nfpk.cz