S mileniály proti kreaturám

Skandály, korupce, podvody. Každý den se při sledování televizního zpravodajství či četbě novinových článků setkáváme s více či méně úspěšnými politiky, kteří nás svou politickou existencí iritují už mnoho let. Původ jejich majetku, geneze politické moci i další temné stránky jejich minulosti jasně poukazují na páchnoucí souvislosti. Někteří již (snad) odešli do politického důchodu či se stáhli z očí veřejnosti, noví se objevují. Je to beznadějné, napadne leckoho.
Je vůbec možné, že tato země není schopna vygenerovat elity, kterých bychom si mohli alespoň trochu vážit? Otázku bychom si ale měli položit poněkud jinak - jak je možné, že tato společnost dopustila, že se někdejší drobní přikrádači z regionálních radnic, následně autoři zjevně korupcí a klientelismem prodchnutých zakázek na krajích a nyní vrcholoví politici tak vysoko vypracovali, lépe řečeno prodrali. Je to všem úplně jedno? Mohlo by se jistě zdát, že ano, že regionální média neplní svou roli, občanská společnost tak úplně nefunguje, lidé tak jako dřív raději nadávají potají doma, ale nikdo se nemá k činu, často ani neudělá to nejmenší - nejde k volbám. A tak mají zločinci v nižší či vyšší politice pré, nikdo na ně nemůže. Pocity beznaděje může navíc umocňovat pohled na dnešní mladou generaci dorůstajících mileniálů, jež z velké části žije virtuální realitou, prázdnými projevy youtuberů, neodtrhne oči od mobilu a sociálních sítí a věci veřejné ji naprosto nezajímají.
A přece to tak, Bohu díky, není. Naštěstí se i mezi mladými najdou tací, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor, svůj nesouhlas se zkorumpovanými politiky a jejich lumpárnami a jít po nich od počátku jejich zlodušské kariéry. Příkladem je vloni oceněný osmnáctiletý Jakub Čech z Prostějova a minulý týden vyznamenaný, o čtyři roky starší, student Lukáš Blažej. Oba se zajímají o dění okolo sebe, na radnicích ve svém městě, a nebojí se bojovat se zlořády v politice. Velké díky všem takovým, neboť dávají naději, že zlojedi nemusí vždycky mít poslední slovo a beztrestně škodit, a že třeba právě tito charakterní kluci časem ony provařené bezskrupulózní politiky nahradí. Pokud by takových regionálních watchdogů byla dostatečně hustá síť, tak by se lecjaká kreatura ani do vyšší politiky nepropracovala.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…