17. prosince 2018 | Ondřej Závodský

S mileniály proti kreaturám

Skandály, korupce, podvody. Každý den se při sledování televizního zpravodajství či četbě novinových článků setkáváme s více či méně úspěšnými politiky, kteří nás svou politickou existencí iritují už mnoho let. Původ jejich majetku, geneze politické moci i další temné stránky jejich minulosti jasně poukazují na páchnoucí souvislosti. Někteří již (snad) odešli do politického důchodu či se stáhli z očí veřejnosti, noví se objevují. Je to beznadějné, napadne leckoho.
Je vůbec možné, že tato země není schopna vygenerovat elity, kterých bychom si mohli alespoň trochu vážit? Otázku bychom si ale měli položit poněkud jinak - jak je možné, že tato společnost dopustila, že se někdejší drobní přikrádači z regionálních radnic, následně autoři zjevně korupcí a klientelismem prodchnutých zakázek na krajích a nyní vrcholoví politici tak vysoko vypracovali, lépe řečeno prodrali. Je to všem úplně jedno? Mohlo by se jistě zdát, že ano, že regionální média neplní svou roli, občanská společnost tak úplně nefunguje, lidé tak jako dřív raději nadávají potají doma, ale nikdo se nemá k činu, často ani neudělá to nejmenší - nejde k volbám. A tak mají zločinci v nižší či vyšší politice pré, nikdo na ně nemůže. Pocity beznaděje může navíc umocňovat pohled na dnešní mladou generaci dorůstajících mileniálů, jež z velké části žije virtuální realitou, prázdnými projevy youtuberů, neodtrhne oči od mobilu a sociálních sítí a věci veřejné ji naprosto nezajímají.
A přece to tak, Bohu díky, není. Naštěstí se i mezi mladými najdou tací, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor, svůj nesouhlas se zkorumpovanými politiky a jejich lumpárnami a jít po nich od počátku jejich zlodušské kariéry. Příkladem je vloni oceněný osmnáctiletý Jakub Čech z Prostějova a minulý týden vyznamenaný, o čtyři roky starší, student Lukáš Blažej. Oba se zajímají o dění okolo sebe, na radnicích ve svém městě, a nebojí se bojovat se zlořády v politice. Velké díky všem takovým, neboť dávají naději, že zlojedi nemusí vždycky mít poslední slovo a beztrestně škodit, a že třeba právě tito charakterní kluci časem ony provařené bezskrupulózní politiky nahradí. Pokud by takových regionálních watchdogů byla dostatečně hustá síť, tak by se lecjaká kreatura ani do vyšší politiky nepropracovala.