19. listopadu 2018 | Martin Šorm

S úsměvem jde všechno líp

Pro Nadační fond proti korupci pracuji již několik let. Práce je to zajímavá, podnětná a všestranná, ale přiznám se, trochu smutná. Čím to je? Je to dáno zaměřením této nadace, která se snaží pomáhat oznamovatelům korupce v jejich nerovném boji s mnohdy větrnými mlýny. Až velmi často se potkávám s lidmi, kteří mi vyprávějí svůj životní příběh, ale happyendu se nedočkám. Není to chyba vypravěče, on prostě ten příběh většinou nemá šťastný konec.  Odvážlivci, kteří se stali svědky velké hospodářské korupce a nebáli se o tom mluvit, zažijí různé praktiky mocných a bohatých, jež nemají problém si zaplatit nejlepší právní služby ke své obhajobě či zařídit oponentovi nesmyslné kontroly některé ze státních organizací.  Nebo je zahltí účelově vykonstruovanými obviněními, vláčí po soudech, dehonestují je v úzkém či širokém okolí nebo jinak jim znepříjemňují život.

Proto jsou případy našich „klientů“ smutné a důvodů k úsměvu se v nich najde velmi málo. A proto se těším na blížící se konec roku, kdy Nadační fond proti korupci pravidelně vyhlašuje udělení Cen za odvahu, neboť do mých činností mimo jiné patří shromáždit podklady o nominovaných, podrobně zpracovat jejich příběh a komunikovat s dotyčnými. Těším se na jejich úsměv, když poprvé slyší o své nominaci na Cenu za odvahu, těším se na jejich radost, když zjistí, že právě oni byli vybráni správní radou fondu.

Radost z toho, že si jejich činnosti a odvahy někdo nakonec všiml, je příjemně nakažlivá a mne těší, že Nadační fond proti korupci nebyl stvořen jen pro vyslechnutí a zpracování stížností a nářků, ale také dokáže pomoci vrátit radost do srdcí oceněných.