23. září 2019 | Karel Škácha

Sebevražda abolicí

Je třeba si  přiznat, že Miloš Zeman bude na stará kolena ohýbat spravedlnost, jak mu to jen tělo dovolí a nikdo mu v tom nezabrání. Vyhrožování pravomocemi se tak vedle budování východního spojenectví stalo jeho hlavním koníčkem. Po naprostých zbytečnostech s ministrem kultury mu sebevědomí ještě stouplo a troufl si rovnou na abolici pro stíhaného premiéra. Tady by ale mohl narazit.

Amnestie a abolice totiž nejsou většinou podporovány těmi, kdo patří mezi jeho fanoušky.  Miloš Zeman dnes staví politiku na nenávisti a závisti. Pomáhat komukoli, a to i Babišovi, se tak nemusí vyplatit. Vzpomeňme na neuvěřitelnou amnestii Václava Klause, po které ztratil podporu i té poslední části jeho nahnědlého elektorátu a v konečném důsledku znamenala definitivní politickou smrt.

Může Zemana za případnou abolici potkat podobné spláchnutí do politického kanálu? Sám si toho je zřejmě vědom, protože druhý den věnuje Blesku další rozhovor, kde svá slova zjemňuje. Důvod „pokání“ ale není to, že by vyhrožoval nejvyššímu státnímu zástupci v nejcitlivější možné kauze, ale to, že by to mohl odnést jak on, tak Ten, který je připravován po něm.