Soudce na lavici obžalovaných

Nadační fond proti korupci dostává často od občanů podněty na špatně fungující justici. Srdceryvné příběhy popisující nesmyslné protahování soudních projednávání střídají žádosti o přezkum soudních výroků, nebo se jedná jen o postesky na téma slepé spravedlnosti.

Minulý týden jsme mohli v médiích zaregistrovat informaci o rozsudku okresního soudu v Jičíně ve věci korupčního jednání litoměřických soudců.

Mezi nimi byl zatím nepravomocně odsouzen bývalý soudce Josef Knotek k pěti a půl roku nepodmíněně za korupci. Konkrétně jej obžaloba vinila, že za úplatu ovlivnil průběh či výsledek několika kauz.

Jednoduchá zpráva z černé kroniky v sobě ukrývá více, než se na první pohled zdá.

Soudce je již od dob starého Říma vnímán jako osoba velmi vážená a ctihodná. To on sám svým chování spoluvytváří normy chování ve společnosti a tudíž je pochopitelné, že se nikdo nepozastaví nad prosbami či příkazy soudce. Je na svědomí každého soudce, zda tuto slabost svého okolí využije ku prospěchu věci, tedy naplnění spravedlnosti, či pro osobní zájmy.

Soudce je z logiky věci velmi dobře informován o možnostech orgánů činných v trestním řízení a tudíž případné dokazování je podstatně ztíženo, neb žalobce má před sebou kvalifikovaného protivníka, který svých znalostí dokáže plně využít.

Další stránka této kauzy se nepochybně týká nejen obžalovaných respektive odsouzených soudců, ale i jejich kolegů, kteří museli rozhodovat o jejich vině a trestu. Jistě není nic potěšujícího vidět na lavici obžalovaných své kolegy, kolegy jedné z nejváženějších profesí.

Je snad vůbec na této kauze něco potěšujícího? Čtenář může být potěšen vědomím, že slepá spravedlnost dokáže zafungovat i v řadách jejích služebníků, soudců. Sice to trvalo, neb soudce Knotek byl již v roce 2007 obžalován z účelových průtahů a přesto mohl po čase soudit dál. Dobrou zprávou jistě je i výsledek komplikovaného policejního vyšetřování, jež se nezalekne ani osob v černých talárech.

Chci věřit, že se jedná o ojedinělý případ, který popisuje selhání jedinců a celé společnosti dává signál o tom, že před právem není privilegovaných osob. Doufám, že se nemýlím.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…