3. listopadu 2014

Špatné zprávy

Výroční zpráva BIS za rok 2013 je špatná. A to hned z několika pohledů. Především plynule pokračuje ve vágní a plytké úrovni zpráv, které byly vydány v letech minulých. Tajná služba je nazývána tajnou, protože utajovány jsou a musí být metody její práce a nikoliv výsledky. Proč si vedení BIS myslí opak, zůstává záhadou a jediné vysvětlení, které se nabízí je, že ti lidé zastydli ve svém vlastním světě.

Špatná zpráva to je také proto, co se v ní neříká. Mám tím na mysli především skutečnost, že ani nejpozornější čtenář se nedozví, co dělá tato naše státní instituce, placená z peněz občanů, aby odvrátila, resp. minimalizovala rizika a hrozby, které sama popisuje. Nevím, co může být tajného na konkrétní informaci, v kolika případech BIS spolupracuje s Policií ČR, popř. kolik takových případů sama iniciovala. Veřejnost je samozřejmě dojata, dozví-li se, kolik spáchali příslušníci BIS dopravních přestupků nebo že byly aktualizovány Havarijní plány objektů služby. Pro bezpečnost ČR jsou tyto informace jistě zásadní...

V rámci objektivity je třeba přiznat, že je to však také špatná zpráva i proto, co v ní je popsáno. Byť je tento popis alibistický a vedený zjevnou snahou neuškodit především sami sobě. V kontextu událostí uplynulých dnů, resp. týdnů, vynikají zejména pasáže, týkající se zvyšující se aktivity ruských a čínských služeb na území ČR a rostoucího podílu společností Huawei a ZTE na telekomunikačním trhu. Nezvyšují se však snad aktivity zmíněných služeb u nás proto, že BIS není schopna proti nim účinně zakročit? A nemají snad čínské společnosti u nás zelenou proto, že všichni politici, vč. prezidenta republiky a předsedy vlády, podporováni a povzbuzováni velkými podnikateli, jim to umožňují? Přečetl si prezident Zeman zprávu BIS předtím, než odešel šaškovat s krtečkem do čínské televize? Dokud naši tzv. vrcholní představitelé budou nadřazovat ekonomické parametry vzájemných vztahů s jakýmkoliv státem nad všechna ostatní kritéria, nemůžeme očekávat, že bychom vůbec kdy mohli pomyslet na to, že budeme mezinárodně respektovaným státem s vlastní identitou a názorem.

Smíříme-li se s názorem, který tak krásně vyjádřil mediální expert a lektor komerčních komunikací VŠE (co to vůbec je za profesi?) Jiří Mikeš, a to že: “Jak vystupoval Zeman v Číně, vystupuje většina státníků EU. Holt, ať chceme nebo nechceme, tak Čína je velmoc.“, pak si BIS může nohy uběhat.

Z krátkodobého hlediska (a zdá se, že v jiném naše politická reprezentace kvůli svým preferencím ani neuvažuje) je to názor nikoliv akceptovatelný, ale pochopitelný a naší mentalitě odpovídající. V dlouhodobé perspektivě na něj však doplatíme. A jak si pan prezident správně prognosticky spočítal, nebude to on, ale budou to bohužel naše děti.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…