4. června 2012 | Petr Skočdopole

Ta firma mi patří, věřte mi a plaťte

Pátral jsem nedávno po majitelích jisté firmy z Brna, co dostává zajímavé veřejné zakázky. Dělá do informačních technologií, bývala slavná, úspěšná, pak se dostala do problémů a začala měnit vlastníky. Teď za ní stojí jakási firma z Londýna, ale i ona má nějaké akcionáře. Jaké? Dostal jsem se až do středoamerického Belize. A tady v slunečném ráji stopa končila u dvou místních firmiček. Belize je vskutku malebný kout, v obchodním světě ale především známý jako místo, kde můžete nejsnadněji založit firmu, aniž o vás kdokoliv cokoliv ví. Pověst takových skořápek je tomu úměrná, aneb ruce pryč, chcete-li si zachovat špetku důvěryhodnosti.

Zajímavé je, že ta brněnská firma obchoduje v byznysu s citlivými daty, proto musí mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu, která se uděluje jen společnostem s průkazným majitelem. Chtěl jsem tedy na NBÚ zjistit, zda došli v pátrání dál než já, ale prý mi do toho nic není. A tak jsem na www.motejlek.com napsal článek o nebezpečné firmě z Belize a hned bylo jasněji. Ozval se rozzlobený údajný majitel, Čech. Co prý šílím, firma je jeho, hned mi to dokáže. Za hodinu jsme měli sraz. Přinesl hezké akcie, vyvedené úhledným písmem. Zíral jsem na ně a jeden problém se přece jen našel. Byly anonymní, takzvaně „na majitele“, kterým mohl vskutku být ten pán, ale také já nebo vaše babička, nebo dokonce někdo, kdo má vliv na rozhodování o zakázkách, že ano. Namítl jsem, že to není moc přesvědčivý důkaz, a pán nade mnou zlomil hůl. Není se mnou prý rozumná řeč a s tím jsme se rozešli.

Česká vláda nyní přijala zákon, kterým by od ledna příštího roku chtěla takové anonymní akcie omezit. Nikoli zrušit, ale budiž. Je kolem toho spousta debat, budou nějaké registry, kam bude moci nahlížet jen policie, justice, ale taky zadavatel veřejné zakázky. Ovšem pouze, bude-li chtít. Je to celé nějak napůl, existuje x různých způsobů, jak se tomu vyhnout. Nestačilo by přitom prostě vyloučit z veřejných zakázek každého, kdo dostatečně neprokáže, že je vlastníkem firmy? A když se zrovna bude slunit na Belize, no tak zkrátka nebude moci dělat byznys s českým státem.