17. června 2019

Trochu zdlouhavé odcházení

Je docela dobře možné, že až tahle glosa vyjde, bude už situace jiná – ale spíš ne. Udržování ministra kultury ve vegetativním stavu výkonu funkce totiž, zdá se, zatím všem zúčastněným vyhovuje.

Staňkovo neslavné odcházení se konec konců nese v duchu celého jeho působení na Ministerstvu kultury. Přes silné řeči o skutečném vedení resortu (údajně na rozdíl od Daniela Hermana), vešel do povědomí národa především řadou trapasů. Nedůstojné mlžení stran účasti na křtu Grebeníčkovy knihy se snad dalo omlouvat nezkušeností a záměna Obrazárny Pražského hradu za Jízdárnu nervozitou. Ovšem komická neznalost výše rozpočtu vlastního resortu a konečně odvolání ředitelů dvou úspěšných kulturních institucí, totiž Národní galerie a Muzea umění Olomouc, bylo krokem přes čáru. Jak moc velkým, dalo ministrovi pocítit nejen 10 000 domácích signatářů petice za jeho odvolání, ale také mezinárodní kulturní obec.

Rezignace, kterou Antonín Staněk v půli května oznámil, se tak jeví jako přirozený závěr této Pinocchiovy odyseje. To, že ji prezident Zeman odmítl přijmout a že dokonce odmítá odvolat ministra na návrh předsedy vlády, jak mu to ukládá ústava, už ale vyvolává otázky. Podobně jako je vyvolává angažmá předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který prý chce Staňka ve Sněmovně kvůli krumlovské točně. Chabý argument, že je třeba počkat, zda trestní oznámení, která ministr podal na Jiřího Fajta, mají reálný základ, nemůže obstát. Všechny ústavní podmínky pro Staňkovo odvolání byly splněny. Pokud bychom měli na Hradě prezidenta s respektem k právu, Staněk by v Nostickém paláci dávno neseděl.

Proč tam tedy doposud sedí? Jako splátka za špinavou práci při konečném účtování Zemana s Fajtem by to bylo trochu málo. A proč se tam tak líbí komunistům, bývalým i současným? Kdo a proč ho tam potřebuje co nejdéle? Možná to ještě ukáže čas. A možná ne.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…