6. listopadu 2017 | Martin Šorm

V politice je možné vše

Ano, politika je umění možného a snad i nemožného. Nebo snad znáte někoho, kdo byl v roce 1987 přesvědčen o tom, že vláda jedné strany brzo ukončí své panování a prezidentem bude zvolen tehdy zakázaný a opakovaně vězněný disident Václav Havel?

Stejně absurdně zněly hlasy některých slovenských spoluobčanů krátce po roce 1989 o budoucnosti na sobě nezávislých dvou států, slovenského a českého. A bum, stačilo pár tahanic o pomlčku a následných setkání Klause s Mečiarem, a bylo hotovo. Jen si vzpomeňte, jak jsme se vzpamatovávali z rozčarování, když jsme se probudili v novém státě.

Zdá se, že hned zítra si do svého seznamu politických absurdit budu moci zapsat další. A to kandidaturu bývalého premiéra Mirka Topolánka na volbu příštího prezidenta.

Pozorovatele politické scény nepřekvapí výčet kandidátů na hrad, o kterých dosud buď vůbec neslyšel, anebo pokud, tak jen ve spojení s nějakým průšvihem. Překvapí ho, respektive mne, návrat politické vykopávky v podobě osoby, která si jako první v historii ČR vysloužila politickou ostudu při pádu vlády, v té době předsedající Evropské unii.

Mirek Topolánek by se na hradě vyjímal obzvláště „krásně“, jeho styl jakoby přirozeně navazoval na ten současný prezidentský kolorit. Slovní narážky na úroveň novinářů by nahradil příval vybraných slůvek na adresu Židů, homosexuálů a pravdoláskařů.

Nový prezident by mohl ze své funkce hlavy státu zrušit trest odnětí svobody za podvod pro svého odvěkého pobočníka Marka Dalíka, který si právě balí zubní kartáček. V řadách hradních poradců by mohl zaparkovat i nejznámější symbol klientelismu, bývalý ministr dopravy v Topolánkově vládě Aleš Řebíček, jenž využil svého tehdejšího vlivu do poslední koruny.

Politika je umění možného a tak vůbec není jisté, že právě tento kandidát ve volbě prezidenta propadne. Zima se blíží, v lednu budeme moudřejší. Moudřejší snad, ale jistě ne šťastnější.

Za text pondělní glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.