26. března 2012 | Petr Skočdopole

V tomhle jedou všichni

Lidé z okolí Romana Janouška o něm mluví vesměs hezky. Má prý čuch na lidi, je zábavný, ke svému okolí pozorný. To takhle jde Romeš, jak se mu mezi přáteli říká, třeba Podolím, kde bydlí, a zdá se mu, že lavičky v parku jsou nějak poničené. V rukou se mu blýskne mobil a už vytáčí zodpovědnou osobu na radnici. Zanedlouho jsou lavičky v pořádku. No nechtěli byste ho za souseda?

Kopnout si do něj je teď velmi snadné. Lůza volá po krvi a její rozhořčení je, co si budeme povídat, spravedlivé. Po zveřejnění odposlechů Janouškových hovorů s exprimátorem Pavlem Bémem a po jeho nehorázné alkoholové eskapádě za volantem se není čemu divit. V Římě před dvěma tisíciletími by následovala proskripce. Majetek by byl Janouškovi zabaven a jeho samotného by mohl kdokoliv na ulici beztrestně zabít. Došlo by samozřejmě i na Béma a seznam by se rozšiřoval. Zahrnul by v první vlně Hrdličku, Rittiga, Řebíčka, Dvořáka, Romana, Kalouska, pak by šel trochu do minulosti, přes Dalíka k Topolánkovi, přes Tvrdíka k Paroubkovi, přes Janstu ke Grossovi a nikdo další by si nemohl být jistý. Ani expremiér Zeman. Jeho by na seznamy stáhnul Šlouf a šlo by se ještě dál. Když by proskripční exekutoři konečně bouchali na brány Hradu a sháněli se po nejvyšším, teprve by všem došlo, že v tomhle jedou úplně všichni. Koneckonců tenkrát v Římě, když proskripce vyhlásili, se nakonec povraždilo kolem tří tisíců lidí. To by u nás tak zhruba odpovídalo.

Jenže tohle není antický Řím. Nejsme barbaři. Máme své instituce. Perfektně nezávislou justici, chrabrou policii, nabroušené novináře. Tohle se přece konečně vyřeší demokraticky. Koneckonců, vždyť ten Janoušek nebyl zas tak špatný. Podívejte se na ty lavičky.