15. května 2019 | Zuzana Janáková

Všichni je máme

V našem dětství i dospělosti hráli a hrají významnou roli. Provází nás našimi životy. Utváří nás a pomáhají nám. Hrdinové! Ale kdo vlastně jsou oni „hrdinové“? Nedávno vstoupil do kin snímek Avengers, který je plný zelených, plechových, nesmrtelných a neporazitelných hrdinů. Ale je skutečně hrdinou jen ten, kdo je neporazitelný, umí létat nebo čarovat?

Budou to přesně dva měsíce, co jsem se vrátila z nejvyššího pohoří světa, z Himalájí. Každý, kdo žije na téhle zasněžené střeše světa nebo se rozhodl magické a nekompromisní hory skolit, se pro mě stal osobním hrdinou. Proč? Protože hrdinství nespočívá v kouzlení, měnění se v zelené monstrum nebo v záchraně planety. Hrdinství je v malých drobných každodenních věcech - ve vzájemných úsměvech, pomoci, ve schopnosti vnímat prostředí, ve kterém žijeme, v zapojení se do občanské společnosti nebo ve schopnosti vyjádřit svůj názor.

V nadcházejících týdnech k tomu máme hned vícero příležitostí, třeba dnešní opětovný pochod za nezávislost justice nebo nadcházející volby do europarlamentu. V obou případech se můžeme stát hrdiny. Je to jednoduché! A ten, kdo přeci jen neví, proč by se měl zapojit právě on, by si měl na Avengers zajít do kina. Ve filmu totiž boj za spravedlnost, stojí filmové hrdiny víc, než si všichni umíme představit. I my ale můžeme přijít o všechno! Schopnost zapomínat je člověku blízká a možná jsme jen jako národ zapomněli, že jsme kdysi velké osobnosti měli a že jimi umíme být. Vyjadřujme svůj názor, staneme se tak běžnými hrdiny, tak jak to má v každé civilizované zemi být.

 

Zuzana Janáková je PR manager v oblasti kultury. Když zrovna nesedí u počítače, ráda čte, cestuje, píše pohádky, pozoruje hořící krb a učí se japonsky.