19. června 2018 | Marek Zelenka

Výkupy pozemků brzdí zásadní projekty. Ale proč?

Kvůli pozemku jediné farmářky stála výstavba dálnice D11 několik let. Kvůli strachu z výkupů pozemků se D1 nerekonstruuje na trojpruh, ale pouze o 75 cm na každou stranu. Kvůli výkupu poloviny domu se v Olomouci prodloužila výstavba tramvajové linky o několik let. Kvůli strachu z výkupů pozemků „musí“ Praha vytvořit společný podnik s Pentou k výstavbě stanic metra D.

Jsou opravdu výkupy pozemků tak složité téma, pro které se nedaří stavět zavčas ani zásadní dopravní stavby? Jedním z opakovaných argumentů, který se k nám naposledy dostal ze strany pražského dopravního podniku, je strach politiků rozhodnout o výkupu pozemku za cenu vyšší než určenou ve znaleckém posudku. Údajně proto, že bychom to byli právě my – protikorupční organizace, které by obratem za takový výkup podávali trestní oznámení.

Vážení politici a odpovědní úředníci, pokud budete postupovat transparentně, nic takového rozhodně podávat nebudeme! Zde máte několik tipů:

1. S majiteli pozemků je třeba jednat, a to tak, že aktivně. Pověřte konkrétního úředníka či odbor, aby s majiteli pozemků jednal. Ve vyhrocených případech vyšlete k jednání i samotné politiky. Je to pro majitele daleko důvěryhodnější než najmout si projekční nebo právnické kanceláře.

2. Nechte si zhotovit znalecký posudek na tržní cenu potřebných pozemků a mějte přehled o tom, jaké nemovitosti máte k dispozici pro případnou směnu. Může vám to velmi usnadnit vyjednávání.

3. Zvolte si strop, nad který ve vyjednávání nepůjdete. Obce, kraje i hl. m. Praha mají tuto možnost od roku 2016 explicitně v zákoně, tak ji neváhejte využít. Schvalte si dočasně neveřejné usnesení, které dá pověřenci strop třeba i ve výše násobků odhadní ceny. Přínos dopravních staveb se počítá ve zcela jiných řádech, než jsou ceny potřebných nemovitostí.

4. Nebojte se sáhnout k vyvlastnění. Pokud budete aktivně s majitelem jednat a nabízet výkupní ceny, za které se před ním nemusíte stydět, a ten stále nebude chtít o prodeji slyšet, je to jediná šance, kterou máte. Tuto možnost je třeba občas použít jak ve vyjednávání, tak v reálu. Vyvlastnění není výhrou ani pro jednu stranu, neboť majitel dostane pouze odhadní cenu (max. zvýšenou o 80%, pokud soud přesvědčí, že jde opravdu o rodinné stříbro), kupující bude tratit hlavně časově. Je však třeba tuto variantu reálně uvažovat, neboť majitelé pozemků často spoléhají na to, že se k ní veřejná moc uchyluje jen naprosto ojediněle.

5. Komunikujte s veřejností, jak probíhal celý proces výkupu. V případě výkupu za vyšší než je odhadní cena se samozřejmě objeví vlna nevole, ale je přeci velmi snadné veřejnosti vysvětlit, že pár milionů za potřebné pozemky je nic ve srovnání s přínosem metra či zoufale potřebné dálnice. Budete-li mít věrohodně zdokumentováno, jak celý proces probíhal, vyhnete se, dle našeho názoru, i jakémukoli trestnímu stíhání.

Přejeme tedy hodně štěstí a trochu odvahy… jste ve svých funkcích proto, abyste činili rozhodnutí. Tak je čiňte a neschovávejte se pořád za strach z možného stíhání.