Vyplatí se oznamovat korupci?

Vyplatí se oznamovat korupci?

Oficiální server policie ČR má jasno:

Povinnost oznámit přípravu nebo páchání trestného činu nebo skutečnost, že trestný čin byl spáchán, je zakotvena v § 367 a § 368 trestního zákoníku. Tato povinnost se týká konkrétních trestných činů vč. závažných majetkových a hospodářských trestných činů. Pokud tak v uvedených případech neučiníte, dopustíte se sami trestného činu nepřekažení trestného činu nebo neoznámení trestného činu.

Není to tedy otázka ani chtění, ani vyplacení se. Je to povinnost. Je zřejmé, že touto povinností si člověk příliš nových přátel nenadělá. Jakou má takový oznamovatel ochranu v případě plnění svých povinností, už policejní server bohužel mnoho neuvádí.

Korupce, zneužívání postavení nebo třeba rozkrádání veřejných prostředků se neoznamuje každý den a je přirozené, že mnozí buď nevědí jak, nebo mají (často oprávněné) obavy. Neoznámit je špatně (hrozba odnětí svobody až na 3 léta) a oznámit nemusí být vůbec dobře (odveta). Co tedy v takovém případě dělat?

Pokud nemá oznamovatel důvěru v příslušné místní orgány činné v trestním řízení (což bych na základě osobních zkušeností s policistou kpt. Pavlem Nevtípilem a státní zástupkyní JUDr. Dagmar Máchovou vůbec nikomu nevyčítal), stále je tu možnost obrátit se na vybrané (a veřejně známé) osobnosti - odvážné jednotlivce - z řad policie nebo justice, kteří se sami rozhodli postavit klientelismu a nečestnému jednání (často i svých kolegů), osobnímu a profesnímu riziku navzdory. Pro každého je tu ale také i Nadační fond proti korupci, a to i v případě, kdy chce zůstat oznamovatel anonymní.

A právě podpora a důvěra Fondu pro mě osobně patřila k těm nejdůležitějším. Přišla totiž bezprostředně a přišla od lidí, jejichž morální záštita mi pomáhala zejména psychicky, neboť odveta proti mně formou objednané trestní kauzy trvala téměř sedm let a mnohokrát bylo velmi těžké neztrácet víru a nevzdávat to. Je třeba připomenout, že právě Fond se za mě postavil v době, kdy o mně jiní pochybovali…

Za pár dní Nadační fond proti korupci udělí letošní ocenění dalším odvážným (a odpovědným) lidem. Ať už se bude osud těchto lidí vyvíjet jakkoliv, protože msta (např. ze strany podjatých orgánů činných v trestním řízení) může přijít tvrdě a nečekaně, nedělejme předčasné soudy a nezapomínejme, že oznamovatelé svými činy přispěli ke kultivovanějšímu a spravedlivějšímu prostředí nás všech – přestože nemuseli.

Vyplatí se tedy oznamovat korupci?

Oznamovatelům určitě ne, ale celé společnosti ano. 

 

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…