13. července 2015 | Tereza Kněžourková

Vysvědčení pro Lady Opencard

Prázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, jahody voní. A hodiny tikají. Krátí se čas pro vyšetřování Opencard, které se táhne už 6 let, aniž by padlo obvinění na hlavní aktéry této kauzy. Před soud se dostali řadoví úředníci, s trestem odešel ten, který policii poskytl klíčové důkazy. Kdo ale rozhodl o zakázce za 1,7 miliardy? To je hlavolam.

Při vyšetřování byla změněna kvalifikace trestných činů tak, aby nebylo možné nasadit například odposlechy. Jeden skutek se rozdělil na víc částí, které mohou být promlčeny dřív. Prohlídka magistrátu byla odsouvána tak dlouho, že policie už našla jen vymazané počítače.

Na případu pracuje státní zástupkyně Dagmar Máchová, která svou vynalézavostí zaujala nejen novináře a neziskové organizace, ale i parlamentní vyšetřovací komisi.

Jak na dopis se zprávou o pochybných metodách ve vyšetřování a následné trestní oznámení reagovalo Městské státní zastupitelství v Praze? Nijak. Všechno je na jedničku.

A jak si vede naše žákyně v dalších kauzách?

Máme tu třeba hojně diskutovanou nemocnici Homolka a deníčkové zápisky ředitele Dbalého. Z nemocnice se ztrácely stovky milionů, trestní oznámení poslance Hovorky ukazovalo na předražené nákupy i zakázky pro dceřiné společnosti, ve kterých figurovali právníci Ivo Rittiga. Stanovisko Dagmar Máchové? Trestný čin se nestal, vyšetřování bylo odloženo. Případ se přesto znovu otevřel - dozorují ho ovšem lidé pod Lenkou Bradáčovou. Městské státní zastupitelství dělá mrtvého brouka.

Porušení zákona konstatovala Bradáčová také v aféře kolem tisku jízdenek pro DPP, z nichž polovina šla firmě z Panenských ostrovů a odtud plula dál k Ivu Rittigovi. Před soud byl ovšem povolán Vladimír Sitta, který korupční jednání oznámil. Státní zástupkyně následně znemožní jeho otci účast na valné hromadě, kde moc nad firmou přeberou lidé z Rittigovy právní kanceláře. Městské státní zastupitelství se přesto domnívá, že je situace v pořádku. Dagmar Máchová má případ stále pevně ve svých rukou.

Sečteno a podtrženo: od Městského státního zastupitelství dostává Dagmar Máchová na vysvědčení celkovou známku 1 mínus. Jen toho Sittu bude potřeba do dalšího pololetí opravit! Kauza, která jí vysloužila přezdívku Lady Opencard, se už asi nic vyšetřit nestihne: případ bude promlčen v září 2016. Přejeme žákyni hezké prázdniny.