Zatím podmínečný trest pro exprezidenta Hospodářské komory Petra Kužela

Téměř přesně před dvěma lety podal Nadační fond proti korupci trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Předmětem devadesátistránkového oznámení bylo podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

Součástí trestního oznámení bylo mj. doložení důvodného podezření, že HK ČR proplácela faktury za služby, které ve skutečnosti byly realizovány v jiném rozsahu, než bylo dohodnuto nebo nebyly realizovány vůbec. Ty se týkaly i pořádání různých seminářů jak v České republice, tak i v zahraničí. Podrobné informace k těmto seminářům předal fond příslušným orgánům.

Před rokem stanul Petr Kužel před Obvodním soudem pro Prahu 1. Měl soudu vysvětlit nesrovnalosti ohledně vyúčtování a proplacení proexportních seminářů, na které HK ČR dostala peníze od Ministerstva zahraničních věcí ČR. Podle státní zástupkyně Karolíny Fialové se ale nakonec žádné semináře neuskutečnily. Přesto však HK ČR na jejich pořádání vystavila fakturu i smlouvu. Dokumenty přitom podepsal Petr Kužel.

Včera dne 27. května vyměřil Obvodní soud pro Prahu 1 dnes již bývalému prezidentovi HK ČR Petru Kuželovi roční podmínku za údajný podvod stran pořádání seminářů. Kužel má také zaplatit skoro půlmilionovou škodu. Samotný Kužel uvedl, že pouze podepisoval předložené dokumenty, přičemž za ně nezodpovídal.  

„Vyjádření Petra Kužela, že za podepsané dokumenty nenesl odpovědnost, nabízí jasný obrázek o tom, co všechno bylo možné na Hospodářské komoře za éry Petra Kužela,“ konstatoval ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Poznamenejme, že HK ČR zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o HK ČR a Agrární komoře ČR. Podle účetních závěrek za rok 2009 až 2012 tvoří drtivou většinu výnosů HK ČR tržby za realizaci veřejných zakázek (kolem 120 miliónů za rok 2010 či za rok 2012).  

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislou iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakty: Petr Soukenka, ředitel NFPK, tel.: 734 315 352, e-mail: petr.soukenka@nfpk.cz

Podobné články

2. května 2014
19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …