3. července 2017

Zlojed vs. Dobroser

Zlojed je ten, kdo nelegálně získá výhodu na úkor jiného. Být zlojedem je v krátkodobé perspektivě efektivnější, konání dobra je na druhou stranu pro člověka díky mateřství přirozenější, mění se až věkem, podle špatných zkušeností. Zlo se tedy musí angažovat, organizuje štvavé kampaně založené na nenávisti, snaží se znevěrohodnit cokoli v opozici. Novinkou jsou organizované útoky na celý neziskový sektor, na kterém univerzální otevřená společnost stojí. Takže ten, kdo se snaží pomáhat a nemyslet jen na sebe je „zfetovanej sluníčkářskej dobroser“ a kdo nekrade, okrádá své děti.

To pochopili i PR poradci politiků, a ty zajímají masy. Kolik je těch, co někde alespoň trochu neberou? A ti, asi kvůli kolegialitě elektorátu, volí politické zlojedy, co sice občas něco někomu přiklepnou, ale je s nima sranda. Navíc „dobroserů“ je v politice absolutní minimum a nic nezmůžou.

Paradoxní je, že kdyby většina volila „dobrosery“, bude na tom pravděpodobně lépe i podporovatel zlojeda. Ten totiž krade už desetiletí ve velkém a nakonec okrade i jeho. Kdyby však volil „dobrosera“, nerozkradl by se erár do základů, platil by méně za služby, podnikalo by se mu lépe a jako bonus by se ještě zachránili nějaká ta zvířata.

Problém politických stran je v tom, že jsou tam dlouho stejní lidé. Oni celoživotní politici se totiž naučí časem ztopit desítky miliard. Strana je prorostlý promazaný stroj na získávání státní podpory jakéhokoli druhu, a to všechno z peněz všech daňových poplatníků. Politika je dobré zaměstnání. Můžete začít už jako úplně mladý, máte známosti, vliv, peníze, dobré ceny a servírku v kantýně, čtyřletou dovolenou jako opoziční poslanec atd. Původně chtěl být každý jen oblíbený, pak ale i bohatý, pak slavný, pak mocný. A pak úplně stačí vlastní jméno zapsané v historii a je jedno, kdo jak pomohl. U těch nejlepších jednou přijde nakonec syndrom zbožštění, kdy jsou opravdu, ale opravdu přesvědčeni o své výjimečnost. Jsou si jisti, že je lidé milují, protože jsou ultimativní vůdci a tak lámou třísky ve velkém. To je fáze, kdy se už vůbec s nikým na ničem nedomluví, začnou ztrácet vliv a šanci na znovuzvolení. Když to přijde, ve vteřině ztratí stovky všehoschopných „rodinných“ kamarádů.

Naštěstí je tu neziskový sektor, který je zachrání od společenského hrobu a nabízí prostor pro seberealizacii. Bez něj si představte ten očistec, do smrti se potkávat pouze s identickou skupinkou zkrachovalců, kteří zbyli, protože nic jiného nejsou. Prý pár dní před tím definitivním koncem se božský diktátor už jen bojí, kdo přijde poslední, no a představte si, kdyby to byl třeba někdo z hradních partiček, to je infarkt hned.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…