7. ledna 2013 | Karel Janeček

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru 90. let a počátku nového tisíciletí, kdy v rámci tzv. opoziční smlouvy společně s Milošem Zemanem vytvořili základ korupčního prostředí. Je neobhajitelné, že mnohým významným pachatelům trestné činnosti se díky Klausovi jejich trestné činy vyplatily. Zůstanou na svobodě s nakradenými miliardami, zatímco tisíce okradených občanů již nebudou odškodněny.

Amnestie přestavuje završení Klausovo 23 leté činnosti, kdy tento člověk poničil hodnoty naší země a umožnil a podpořil rozkrádání veřejných prostředků. V jednom rozhovoru jsem řekl, že Klaus je člověk, který nejvíc poškodil naši zemi v novodobých dějinách. Dokonce jsem v nadsázce řekl, že pokud vezmeme dalších 10 nejhorších zlojedů, tak Klaus poškodil naší zemi více než tito dohromady. Po korupční amnestii už si ani nemyslím, že mé hodnocení je nadsázka. Na škále od -1 do 1, viz http://www.kareljanecek.com/muj-blog/vyznam-slova-zlojed-slovni-popis-a-vysvetleni, bude Klaus nejspíš blízko -1, tedy extrémní zlojed. Hodně z  lidí, kteří v minulosti pochybovali o mém názoru na Klause, se nyní sami přesvědčili.

Rád uvažuji pozitivně a mé zkušenosti opakovaně potvrzují, že všechno zlé je k něčemu dobré. Jak je tomu v případě Klausovo amnestie? Jak může něco tak špatného mít užitek? Uvědomil jsem si, že užitek pro naši zemi může být paradoxně obrovský! Zásadní problém u nás a jeden ze základních důvodů, proč se nemůžeme vymanit z područí zlojedů, je ten, že občanská společnost je nejednotná a často dokonce jde proti sobě. Zlojedi pak mají výrazně jednodušší úlohu a pro mocenské ovládání jednoduše používají strategii typu „rozděl a panuj“.

Sprostý krok Klause na závěr jeho mandátu způsobuje hlubokou nespravedlnost, kdy na jedné straně zločinci získají ukradené miliardy a na druhé straně běžní lidé utrpí těžké újmy. Věřím, že tato šílená nespravedlnost probudí v lidech touhu po změně. Koneckonců, pokud bychom měli nadále zůstat apatičtí a pasivní, tak si nic jiného nezasloužíme.

Jsem přesvědčen, že svou amnestií Klaus udělal hrubou chybu. Dodal energii občanské společnosti a umožní její sjednocení. V úterý 8. 1. se koná setkání zástupců občanských iniciativ za účelem sjednocení postupu proti Klausovi. V plánu je několik možných variant strategie. Věřím, že se nám podaří rozběhnout proces obnovy v naší zemi a nastoupíme cestu ke skutečné demokracii, jejíž součástí bude přijetí nových pravidel včetně spravedlivého volebního systému. Budeme žít ve spravedlivé a bohaté společnosti, kde kvalita života každého občana bude nesrovnatelně vyšší než dnes.

Záleží pouze na nás, na občanech naší země.