Zveřejňování smluv národním sportem

Dobrovolné zveřejňování smluv ministerstvy je fíkovým listem, který má zakrýt, že vláda už rok zdržuje schválení zákona o registru smluv.

Začátek letošního roku byl na zveřejňování smluv mimořádně úrodný. Ministerstvo financí zveřejnilo seznam všech smluv od roku 2010, Jihomoravský kraj se pochlubil vlastním registrem smluv a premiér dokonce vyzval ke zveřejnění smluv všechna ministerstva. Jako na potvoru si k tomu vybral den, kdy jsme s Rekonstrukcí měli ohlášený briefing pro novináře k připravovanému státnímu registru - snad aby náhodou nevyšel negativní článek, že vláda s povinným zveřejňováním už rok otálí.

Občan se může radovat, že transparentnost je tak populární. Tedy přinejmenším rétoricky - Sobotkův úřad reálně zatím zveřejnil 25 smluv, povětšinou na chlebíčky a květiny, Jihomoravský kraj zase neudělal skoro nic nad rámec zákona o veřejných zakázkách. To ale není podstatné, i tak je třeba úřady pochválit, alespoň za snahu. Zároveň ale třeba být na pozoru - dobrovolné zveřejňování je totiž proti povinnému zveřejňování (zatíženému sankcí neplatnosti) jako nebe a dudy.

Je hezké vědět, že Úřad vlády nakoupil květiny. Mnohem důležitější je ale jistota, že vedle několika zveřejněných smluv neuzavřel úřad jinou, skutečně šťavnatou, a tu nenechal pro jistotu v šuplíku. Takovou jistotu vám dobrovolné zveřejňování bez tvrdé sankce nikdy nedá. Proto za něj s Rekonstrukcí státu varujeme, aby se dobrovolné zveřejňování nestalo záminkou pro další odkládání státního registru. Argument typu "vždyť už přeci zveřejňujeme i bez zákona" je třeba jasně označit za lichý a demagogický, už jen proto že něco zveřejňuje hrstka z desítky tisíc subjektů, na které má zákon dopadnout.

Totéž ostatně platí pro variantu připravovaného zákona, se kterou pracuje koalice nyní. Z vládního jednání totiž vyšel záměr na jakýsi zákon nezákon: zveřejňování bude rok probíhat jen pod finanční sankcí (kterou ovšem nebude mít kdo ukládat), případně úplně bez sankce, prostě nanečisto. Reálně to znamená odklad o další rok. Pro mě za mě, ať mají ze začátku rozvolněnější režim menší města a jejich příspěvkové organizace. Ale schvalovat zákony, které jsou na rok zcela nepovinné "jen tak na zkoušku", to je jaksi kocourkovská praktika.   

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…