23. března 2015 | Jiří Skuhrovec

Zveřejňování smluv národním sportem

Dobrovolné zveřejňování smluv ministerstvy je fíkovým listem, který má zakrýt, že vláda už rok zdržuje schválení zákona o registru smluv.

Začátek letošního roku byl na zveřejňování smluv mimořádně úrodný. Ministerstvo financí zveřejnilo seznam všech smluv od roku 2010, Jihomoravský kraj se pochlubil vlastním registrem smluv a premiér dokonce vyzval ke zveřejnění smluv všechna ministerstva. Jako na potvoru si k tomu vybral den, kdy jsme s Rekonstrukcí měli ohlášený briefing pro novináře k připravovanému státnímu registru - snad aby náhodou nevyšel negativní článek, že vláda s povinným zveřejňováním už rok otálí.

Občan se může radovat, že transparentnost je tak populární. Tedy přinejmenším rétoricky - Sobotkův úřad reálně zatím zveřejnil 25 smluv, povětšinou na chlebíčky a květiny, Jihomoravský kraj zase neudělal skoro nic nad rámec zákona o veřejných zakázkách. To ale není podstatné, i tak je třeba úřady pochválit, alespoň za snahu. Zároveň ale třeba být na pozoru - dobrovolné zveřejňování je totiž proti povinnému zveřejňování (zatíženému sankcí neplatnosti) jako nebe a dudy.

Je hezké vědět, že Úřad vlády nakoupil květiny. Mnohem důležitější je ale jistota, že vedle několika zveřejněných smluv neuzavřel úřad jinou, skutečně šťavnatou, a tu nenechal pro jistotu v šuplíku. Takovou jistotu vám dobrovolné zveřejňování bez tvrdé sankce nikdy nedá. Proto za něj s Rekonstrukcí státu varujeme, aby se dobrovolné zveřejňování nestalo záminkou pro další odkládání státního registru. Argument typu "vždyť už přeci zveřejňujeme i bez zákona" je třeba jasně označit za lichý a demagogický, už jen proto že něco zveřejňuje hrstka z desítky tisíc subjektů, na které má zákon dopadnout.

Totéž ostatně platí pro variantu připravovaného zákona, se kterou pracuje koalice nyní. Z vládního jednání totiž vyšel záměr na jakýsi zákon nezákon: zveřejňování bude rok probíhat jen pod finanční sankcí (kterou ovšem nebude mít kdo ukládat), případně úplně bez sankce, prostě nanečisto. Reálně to znamená odklad o další rok. Pro mě za mě, ať mají ze začátku rozvolněnější režim menší města a jejich příspěvkové organizace. Ale schvalovat zákony, které jsou na rok zcela nepovinné "jen tak na zkoušku", to je jaksi kocourkovská praktika.