22. června 2020 | Karel Škácha

Od obálek k národní prostituci

Ve čtvrtek vydáváme další knihu z pera našeho právního experta Ondřeje Závodského! Název děsí: Výstup na vrchol korupce – od obálek k národní prostituci. Jedná se o již sedmou knihu z edice Prázdninové čtení NFPK. Tyto knihy mají z naší práce největší dopad, a tak ji přeji, aby si bez reklamy minimálně na chvíli také sáhla na titul bestseller týdne, jako tomu bylo u té předchozí.

Obsah knihy je alarmující. Korupce na té nejvyšší úrovni už není o penězích, ale o moci. Získání peněz je jen nástrojem k jejímu nabytí, a pro to jsou politici ochotni spojit se po faustovsku třeba s ďáblem. Jako by těch čertíků nebylo v Čechách dost, a tak dochází k zatím nejhorší možné korupci, kdy se úplatkem za vlastní slávu někomu věnuje celá naše země. Z politiků se tak stávají mezinárodní prostituté a jizvy se budou hojit další desetiletí.

Ondřeji se povedla mimořádná věc. Do dvou set stran čtivě vměstnat vývoj korupce u nás, od veksláctví z Václaváku, po současnou korupci v mezinárodních rozměrech, kdy politici dávají za správcovství naši zemi v šanc. Díky svým úctyhodným životním zkušenostem Ondřej nabízí i některé způsoby, jak z této situace ven, a nezůstává tak pouze kverulantem s antiprogramem.

Dovolím si kus ocitovat na závěr:

Prakticky každý den mi někdo píše maily, že nevidí světlo na konci tunelu, že tato země je už se všemi Babiši, Zemany a Okamury úplně vyřízená a co s tím jako mají dělat. Vždycky odpovídám podobně, nekoukejte se nahoru, ale pod nohy. Jinými slovy, řešte, co můžete změnit vy osobně. Najděme si každý úkol, na který sami nebo se sousedy, kamarády, kolegy stačíme. Stát se neskládá jen z premiéra a prezidenta, stát má tvořit občanská společnost. Když přibudou další desítky tisíc těch malých iniciativ (společný kompostér pro činžák, hasičská zábava nebo divadlo na chalupě), společnost to semkne.