14. října 2020
|

Kauza SZIF II. - Auditoři a právníci

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím dozorčí rady ovládá Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který jen v roce 2020 rozděluje evropské a národní dotace v hodnotě více jak 40 miliard korun. Podle názoru Nadačního fondu proti korupci je tak již v aktivním střetu zájmů.

Ze strany holdingu Agrofert ovládaného Andrejem Babišem jde o systémové ovládnutí jedné z klíčových institucí, která by měla být maximálně transparentní a rezistentní vůči jakémukoliv podezření z takového střetu. Podívejme se, jak SZIF využívá služeb externích právníků, právních kanceláří a auditorských firem, a to zejména tehdy, když jde fond svými právními rozhodnutími proti názoru evropských orgánů a nemá problém s vyplácením peněz holdingu Agrofert. 

Zakázky pro Hrad, ANO i SZIF

31. ledna 2020 uzavřel SZIF smlouvu na poskytování právních služeb s místopředsedou Legislativní rady vlády a neúspěšným kandidátem prezidenta Miloše Zemana na ústavního soudce Alešem Gerlochem, který měl za 6 050 korun na hodinu zajistit vytvoření “písemné právní analýzy k problematice výkladu právních předpisů týkajících se nakládání s rozpočtovými prostředky, a to zejména z hlediska jejich věcné působnosti, s využitím interpretačních postupů ustálených ve vnitrostátní interpretační praxi tak, jak je formulována právní naukou a aplikována soudy”. Aleš Gerloch přitom už dříve napsal pro obhajobu Andreje Babiše posudek na téma “kdo ovládá svěřenské fondy”, a také mu v roce 2013 pomohl prohlášením, že vicepremiér na rozdíl od ministrů nepotřebuje čisté lustrační osvědčení. Vzhledem k Babišově minulosti je totiž pravděpodobné, že by čistou lustraci nedostal.

Do skupiny externích právníků SZIFu s vazbou na premiéra a prezidenta patří i Dušan Růžič, který v roce 2010 kandidoval za Stranu práv občanů - Zemanovci. Růžičova právní kancelář má v registru smluv uvedeny pouze dvě státní instituce, kterým poskytuje svoje služby: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a SZIF. Kancelář měla SZIFu pomáhat s přípravou zadávacího řízení ve věci zakázky na “podporu značky BIO” nebo sepisovat stanoviska a dokumenty týkající se služebního zákona. Čím si Růžič svou spolupráci s fondem zasloužil? V minulosti například spolupracoval s právníkem Karolem Hrádelou, který kromě kandidatury za Úsvit Tomia Okamury mediálně proslul i svou nezveřejněnou analýzou, ve které (stejně jako Andrej Babiš) spojil kauzu Čapí hnízdo s twitterovým účtem nazvaným Julius Šuman, který anonymně brojil proti Babišovi. V tomto dokumentu, měl Hrádela označit kauzu Čapí hnízdo a stíhání Babiše s Faltýnkem za účelovou předvolební akci. Bez zajímavosti není ani to, že Hrádela posléze obhajoval kandidaturu výše zmíněného Aleše Gerlocha na ústavního soudce.
Obdobně jako Růžič pak dostala od SZIFu právní zakázku týkající se služebního zákona i právnička Irma Šimečková, která s Růžičem dříve spolupracovala.

SZIFu poskytoval právní pomoc i známý právník Karel Muzikář z advokátní kanceláře Skills (dříve Weil, Gotshal & Manges), která vypracovala pro SZIF právní stanovisko týkající se možných střetů zájmů u osob podílejících se na rozdělování evropských dotací. Karel Muzikář mladší má dobré vztahy s Andrejem Babišem, získává se svou advokátní kanceláří státní zakázky v rezortu ANO a stejně jako jeho otec Karel Muzikář (který radil například i poslanci Pilnému) veřejně podpořil Babišovo tvrzení, že trestní stíhání je u nás možné si objednat.
V neposlední řadě své právní služby SZIFu poskytuje i kancelář Weinhold legal, která je propojena s auditorskou společností Ernst & Young. Ta poskytovala či poskytuje své služby jak SZIFu, tak i přímo hnutí ANO a Andreji Babišovi.

Nejdůležitější ženy Andreje Babiše

Andrej Babiš si svoji ženu Moniku vzal v roce 2017 po takřka dvacetiletém vztahu. Minimálně stejnou dobu se však v jeho životě objevuje jiná důležitá žena, auditorka Irena Liškařová. Ta vede projekt zakázky na kontrolu dotací SZIFu, ve známé firmě z tzv. Velké čtyřky největších auditních společností Ernst & Young. Za sedm let si tato auditorská firma přijde díky SZIFu na 130 milionů korun bez DPH. Ernst & Young přitom dlouhodobě ověřuje účetní uzávěrky Agrofertu a má na svědomí i audity hnutí ANO či kontrolu příjmů Andreje Babiše. Na její činnost upozornila opoziční Pirátská strana, podle níž auditoři nesprávně schválili výroční zprávy koncernu Agrofert, ve kterýchpodle Pirátů chybí zmínka o jeho skutečném majiteli - Andreji Babišovi.

Liškařová dříve pracovala i pro předchůdce Ernst&Young, nechvalně známou společnost Arthur Andersen. Arthur Andersen také v minulosti auditovala firmy Agrofertu. Po roce 2002 však musela skončit, protože se ukázalo, že byla zapletena do obřích finančních machinací a účetních podvodů společnosti Enron. To společnost Arthur Andersen zničilo a část jejích zaměstnanců přešla právě do společnosti Ernst & Young. Klíčovou osobností české pobočky společnosti Arthur Andersona byla mimochodem i současná vedoucí partnerka E&Y Magdalena Souček. Souček podobně jako Liškařová v minulosti auditovala hnutí ANO.
“Pokud vám někdo dělá účetnictví přes dvacet let, pak jste si s takovým člověkem blízcí, důvěřujete si, znáte se - s tím ho umisťujete do nejdůležitějších pozic. Nedokážu si ani představit, jak by dokázali oddělit tento střet zájmů”, dodává ke spletenci vztahů ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha. 

Že se v případě velkých auditních společností nejedná o neomylné titány dokazuje kromě případu Enron i aktuální kauza kolem padlé finanční společnosti Wirecard, jejíž provozní ředitel s českými kořeny Jan Marsalek se nyní zřejmě ukrývá v Rusku. Auditorská společnost Ernst & Young byla připojena do soudního procesu s Wirecard a je podezřelá, že mohla podvody, které skončily ztrátou v přepočtu cca 51 miliard korun, úmyslně krýt. 

Ernst & Young však neaudituje jen samotný SZIF, ale získává množství zakázek z dalších resortů spadajících pod hnutí ANO: Ministerstvo financí, Čepro, Správa železniční a dopravní cesty, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Mero ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj, Lesy České republiky, OTE a.s., Letiště Praha, Ministerstvo zemědělství nebo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zjednodušeně by se dalo říct, že nad celým portfoliem státních institucí ovládaných v současné době vládnoucím hnutím dozoruje jediná auditorská společnost. Stejná společnost,která v minulosti dozorovala i Agrofert. Andrej Babiš tak svůj deklarovaný zájem „řídit stát jako firmu“ proměnil ve skutečnost a obklopil státní instituce lidmi, kteří bojují především za něj a za jeho obchodní zájmy.

 

V textech vycházejících z rozsáhlé analýzy NFPK se zabýváme:

Díl I.    Dozorčí rada 

Díl II.   Auditoři a právníci 

Díl III.  Netransparentní zakázky

Díl IV.   PGRLF 

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.