20. ledna 2021
| Kauzy

Rouškové Eldorado

Rouškový byznys je nové Eldorado

Slíbili jsme vás pravidelně informovat o podezřelých obchodech, které probíhají po celé České republice v souvislosti s nouzovým stavem a výjimečnou situací způsobenou pandemií koronaviru. Děkujeme za podněty, které nám posíláte, i nadále používejte mailovou adresu nouze@nfpk.cz

Pokud někdo v dnešní době skutečně výrazně lépe prosperuje, pak jsou to obchodníci se zdravotním materiálem a především s rouškami. Obchodu s nimi se tak nevěnují jen lidé, kteří se tím živí i za běžného chodu společnosti, ale i ti, kteří v něm vidí značný finanční potenciál.

I. Respirátory od “Krále”

Rouškový byznys přilákal také karlovarského podnikatele Milana Zádamského, kterému podle reportáže v pořadu Na vlastní oči z roku 2003 jeho přátelé přezdívají “Král” . V roce 2009 proběhl soud s tzv. Zádamského gangem, obviněným z vydírání podnikatelů. Z dvanácti obviněných dostali čtyři z nich bagatelní tresty a zbylých osm bylo osvobozeno. Včetně chovatele lva a provozovatele nočních klubů a heren Milana Zádamského.

Osm osvobozených nakonec po několika odvoláních vysoudilo v roce 2017 od státu odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním, přes 8 milionů korun plus úroky z prodlení. Zádamskému to však nestačilo a snažil se soudit o další odškodnění. Tentokrát marně. V roce 2019 zamítl soud jeho poslední žalobu o 63 milionů korun. Důvodem žaloby bylo, že “nezákonné trestné stíhání v kauze údajného vyděračského gangu z Karlovarska zmařilo obchody”. To se však podle soudu nepodařilo dokázat.

O Milanu Zádamském se v poslední době dočtete v byznysových rubrikách, kde se upozorňuje na jeho společnost General Public, skupující prostřednictvím dalších firem lukrativní nemovitosti, jako je například bývalá pošta v Chebu. A stejná společnost od tohoto léta také dodává roušky a respirátory do center sociálních služeb, stacionářů a nemocnic. A nejen dodává. Majitelé General Public vidí evidentně krizi jako příležitost investovat a tak nakoupili výrobní linku a rozjeli výrobu vlastních, certifikovaných roušek i respirátorů.


II. Svoboda prodat sám sobě

Příkladem může být například zastupitel za Prahu 9 Bedřich Laube (zvolený za Svobodné s podporou ODS). Na webu Svobodných pan Laube udává, že mezi jeho hlavní tři volební priority patří mimo jiné “redukce byrokracie a státního přerozdělování peněz (snížení daní a zrušení dotací)”. Bohužel nikde jsme nenašli prioritu “obchodovat s městskou částí, kterou zastupuji.” Přitom Laubem vlastněná společnost Rentier Holding prodala Praze 9 hned v prvním dnu nouzového stavu 5.10.2020, 5000 nano roušek. Kus za 30 Kč bez DPH.

 Cenovou nabídkou tedy jistě ohromit nemohl, ale třeba jsou jeho nano roušky speciální i něčím jiným, než tím, že společnost která je prodává patří zastupiteli městské částí, která je kupuje. Rentier Holding se mimochodem dřív obchodem s podobným sortimentem samozřejmě nevěnoval. Podle svého webu se zabývá “kontrolingem servisních faktur a fyzickými prohlídkami vozů a kontrolou rozsahu provedených servisních prací u vozidel značek VW, Škoda, Seat, Audi.“

 

III. Kdo profituje na epidemii?

Dočasnou výhodnost korona sektoru si samozřejmě uvědomují i političtí šíbři. Příkladem je například firma SWONIA, u které je zajímavý celý její vývoj. Problematická byla již od svého vzniku v roce 2010, kdy byla založena s akciemi na doručitele, aby nebyl jasný vlastník. Původně byla (podle jediné zveřejněné výroční zprávy z roku 2011) založena kvůli dotacím na solární elektrárny v době solárního boomu, pak se k tomu přidaly dotace od ministerstva zemědělství a SZIFu. S jarním nástupem koronavirové krize přibyl SWONII nový typ zakázek: zdravotnické potřeby. Podle registru smluv, přibyly zakázky Swonii na webu až během covidové krize, do té doby tam měla jen solární podnikání. Během loňského roku dodala SWONIA například respirátory ministerstvu zdravotnictví za 12 milionů eur. Bez soutěže, na přímo. A jak respirátory získala?

Swonie je napojena na česko-čínský spolek Czech-China Centrum, který má za předsedu představenstva bývalého poradce premiéra Bohuslava Sobotky a ministra Jana Hamáčka Petra Petržílka (ČSSD). Jeho centrum se podle svého webu zaměřuje na „rozvíjení činnosti směřující k podpoře a všestrannému rozvoji styků mezi občany a organizacemi České republiky a Čínské lidové republiky“. To vše údajně nejen v oblasti podnikání, vědy a techniky či vzdělávání, ale i humanitární činnosti. Vedle toho si centrum klade za cíl také šíření čínské medicíny.

 

IV. Déjà vu Horáček

Kromě “karlovarské” větve Zádamských najdete při letmém nahlédnutí do registru smluv také další jména, která si možná pamatujete z médií, kam se dostali kvůli opletačkám s policií. Do domova seniorů Všestudy například dodala rychlotesty firma Medicoline SE, kterou sice řídí Jindřich Štercl, ale podle médií ji ovládá ústecký podnikatel Tomáš Horáček. Ten je považován za jednoho z největších překupníků v oblasti zdravotnictví a podle jiných médií dokonce muž, dříve odsouzený za pojistný podvod a podezřelý mimo jiné i z náboru černých duší do ČSSD, kolem kterého se celý zdravotnický byznys točí.

Jak to vypadá v praxi si můžeme ukázat na firmě THERAPY & MEDICAL SYSTEMS s.r.o., která začala podle rejtříku smluv také dodávat nemocnicím různé věci v souvislostí s epidemií koronaviru. Vlastníkem je společnost Kojones, kterou řídila právnička Judr. Kateřina Ryslová. Ostatní vlastníci jsou skrytí a mají ve firmě podíl. A když se opět podíváme do médií, zjistíme, že Ryslová pracuje v pražské právní kanceláři Teryngel a partneři, která Tomáše Horáčka zastupuje v kauze údajné korupce v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. I ona sama v případu figurovala. V roce 2018 ji také začala stíhat policie, spolu s Horáčkem a jeho sestrou Barborou, z důvodu maření vazby. Zkrátka, jméno Tomáše Horáčka najdeme ve stopě i této firmy, která na rozdíl od většiny ekonomiky na epidemii koronaviru profituje.

 

Podobné články

2. května 2014

Kauzy

Archiv našich kauz

19. srpna 2014

SFŽP

Libor Michálek upozornil v prosinci 2010 policii i veřejnost na skutečnosti, které nasvědčovaly korupčnímu jednání v souvislosti se Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Popsal zejména nátlak, kterému byl jako ředitel SFŽP vystaven…

21. srpna 2014

Chronologie kauzy

16. dubna 2013 - Soud definitivně osvobodil Knetiga 28. srpna 2012 - Soud osvobodil Drobilova exporadce Knetiga viněného z korupce 20. července 2012 - Třetí pokus vyšel. Knetigův případ míří k soudu 29. června 2012 - Libor Michálek…

2. května 2014

Vyjádření Libora Michálka

Zde naleznete vyjádření Libora Michálka na rozhodnutí úřadů a články v médiích. Libor Michálek podává stížnost proti usnesení policie o odložení kauzy údajného podplácení ze strany exministra životního prostředí a místopředsedy ODS…

2. května 2014

Audiozáznamy

Zde máte možnost si prostudovat jednotlivé důkazné materiály, a to zvukové záznamy i jejich samotný přepis. Schůzka mezi poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila Martinem Knetigem a ředitelem Státního fondu životního prostředí…

2. května 2014

Rozhovor Martina Knetiga s Liborem Michálkem

Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce Chronologický průběh kauzy Přepis nahrávek a audiozáznam ke stažení Vyjádření a reakce Libora Michálka Videozáznamy …