2. září 2020

Co znamená krycí název 'Bere ta' a jak to všechno začalo – rozhovor s Robertem Šlachtou

Korupční kauzy v České republice spíše plní deníky palcovými titulky než cely věznic odsouzenými. Aktuální kauza 'Bere ta' by podle odborníků mohla smolný kruh vyšetřovatelů prolomit. Policie v ní navrhla obžalovat pět lidí v případu týkajícího se možného vynášení informací z trestních řízení. A nejsou to jen tak nějací obžalovaní.

Obvinění čelí pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. Podle obžaloby společně vytvořili a uvedli do praxe funkční model, ve kterém Máchová, Holub a Šíma předávali informace z vyšetřovaných kauz Gáboríkovi a ten je poskytoval dál. Ať už za úplatu nebo výměnou za další informace. Šlo například o případy Nemocnice Na Homolce či pražského Dopravního podniku.

Sledujete-li stránky Nadačního fondu proti korupci, kauzy z nichž unikaly informace dobře znáte. Jde o případy systémové korupce, kterou se dlouhodobě zabýváme, mimo jiné proto, že jsme přesvědčeni, že podkopávají důvěru v český justiční systém a tím i v jeden pilíř liberálně demokratické společnosti. Nepodkopávají ji tím, že se dějí, ale tím, že v nich spravedlnost často nenajde své místo a případy končí v důkazní nouzi, díky které obžalovaní vyváznou bez trestu. Kauza 'Bere ta' je klíčová, protože ukazuje mechanismus, jak může docházet k ovlivňování vyšetřování i samotných rozsudků ve prospěch obžalovaných.

Beretu nakonec paradoxně dořešila protidrogová centrála, pod kterou přešel dle rozhodnutí pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové po kontroverzní reorganizaci policie bývalého ministra vnitra za sociální demokracii Milana Chovance. Předtím se jí zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který byl při policejní reformě v srpnu 2016 sloučen s protikorupční policií, tedy složkou s níž souvisí i někteří obvinění. Kvůli tomuto sloučení odešel od policie ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který v našem exklusivním rozhovoru prozradí, co znamená krycí název 'Bere ta' a jak to celé vlastně začalo. 

Podobné články

27. ledna 2020

Rozhovor s Hanou Naiclerovou

Rozhovor s Hanou Naiclerovou oceněnou Cenou za odvahu 2019. Opoziční zastupitelka města Prostějov se zajímala o hospodaření městské firmy Dřevo Prostějov.

27. ledna 2020

Rozhovor se zástupci spolku Vimpersko

Rozhovor se zástupci spolku Vimpersko, oceněnými Cenou odvahy 2019. Spolek Vimpersko již téměř deset let poukazuje na sporné body hospodaření města Vimperk.

27. ledna 2020

Rozhovor se zástupci spolku Za krásnou Olomouc

Rozhovor se zástupci spolku Za krásnou Olomouc, oceněnými Cenou odvahy 2019.

4. února 2020

Stanislav Bernard k hackatonu

Stanislav Bernard, člen správní rady NFPK, považuje připravovanou zakázku na prodej dálničních známek za krádež za bílého dne.

4. srpna 2020

Jiří Chytil, držitel Ceny za odvahu 2013

Poslechněte si výpověď muže, který před deseti lety pomohl rozkrýt zákulisí kauzy Opencard.