Soud s korupčníky mezi bývalými politiky ANO skončil, zapomenout bychom neměli

Krajský soud v Brně v úterý uznal v kauze korupce na radnici Brno-střed vinným jak bývalého místostarostu a radního městské části Jiřího Švachulu (dříve ANO), tak dalších osm lidí a dvě stavební firmy. Soudkyně Jaroslava Bartošová se však ztotožnila jen s částí žaloby a ve věci údajné korupce v městských společnostech Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno, podle ní nedošlo k trestnému činu. Také bývalý místostarosta brněnských Ivanovic a někdejší šéf investičního odboru na radnici Brna-střed Petr Liškutin (dříve ANO), odešel jen s tříletým podmíněným trestem. „Nebylo u něj prokázáno, že by se na činnosti skupiny podílel,“ řekla soudkyně webu SeznamZprávy. Část kauzy, šlo o některé veřejné zakázky na opravy bytových domů, také vrátila k došetření. Státní zástupce proti tomu podal stížnost. Kauza tak bude zřejmě pokračovat. 

Důležité je však také to, jak se k organizované zločinecké skupině ze svého „hnízda“ vyjádřilo hnutí ANO, respektive jeho předseda a bývalý premiér Andrej Babiš. „On konkrétně přišel z brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno,“ řekl po vyhlášení rozsudku ČTK. Jako by zapomněl, že s jeho „netradičním“ hnutím tu máme už také víc než desetiletou zkušenost.

Zapomněl totiž dodat, že do ANO přivedla Švachulu jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek. A že když se proti napojení brněnské buňky ANO na podsvětí postavil její šéf a bývalý primátor Brna Petr Vokřál, ANO a jeho předseda se za něj nepostavili. Naopak. Spolu s lidmi, které Vokřál považoval za podezřelé z korupce, zrušilo členství nejen jemu, ale i všem ostatním brněnským členům a organizaci tak bez dalšího šetření rozpustilo.

Zdá se tedy, že nejen brněnští korupčníci se učili z „brněnského korupčního systému ODS“. Chování, snažící se zakrýt systémovou korupci české politické scény je totiž zcela vlastní i ANO a týká se to samozřejmě i jeho předsedy. Toho bude brzy čekat soud, kde bude čelit obžalobě z napomáhání k dotačnímu podvodu při stavbě středočeské farmy Čapí hnízdo. Jeho advokát navrhl neveřejné projednávání. Čeho se asi Andrej Babiš bojí? Že by se při veřejném projednávání dozvěděli jeho voliči něco, co by ho mohlo poškodit při prezidentské kandidatuře? A není to přesně způsob „chování“, které u jiných kritizuje?

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…