3. června 2022 | Luboš Pavlovič

Soud s korupčníky mezi bývalými politiky ANO skončil, zapomenout bychom neměli

Krajský soud v Brně v úterý uznal v kauze korupce na radnici Brno-střed vinným jak bývalého místostarostu a radního městské části Jiřího Švachulu (dříve ANO), tak dalších osm lidí a dvě stavební firmy. Soudkyně Jaroslava Bartošová se však ztotožnila jen s částí žaloby a ve věci údajné korupce v městských společnostech Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno, podle ní nedošlo k trestnému činu. Také bývalý místostarosta brněnských Ivanovic a někdejší šéf investičního odboru na radnici Brna-střed Petr Liškutin (dříve ANO), odešel jen s tříletým podmíněným trestem. „Nebylo u něj prokázáno, že by se na činnosti skupiny podílel,“ řekla soudkyně webu SeznamZprávy. Část kauzy, šlo o některé veřejné zakázky na opravy bytových domů, také vrátila k došetření. Státní zástupce proti tomu podal stížnost. Kauza tak bude zřejmě pokračovat. 

Důležité je však také to, jak se k organizované zločinecké skupině ze svého „hnízda“ vyjádřilo hnutí ANO, respektive jeho předseda a bývalý premiér Andrej Babiš. „On konkrétně přišel z brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno,“ řekl po vyhlášení rozsudku ČTK. Jako by zapomněl, že s jeho „netradičním“ hnutím tu máme už také víc než desetiletou zkušenost.

Zapomněl totiž dodat, že do ANO přivedla Švachulu jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek. A že když se proti napojení brněnské buňky ANO na podsvětí postavil její šéf a bývalý primátor Brna Petr Vokřál, ANO a jeho předseda se za něj nepostavili. Naopak. Spolu s lidmi, které Vokřál považoval za podezřelé z korupce, zrušilo členství nejen jemu, ale i všem ostatním brněnským členům a organizaci tak bez dalšího šetření rozpustilo.

Zdá se tedy, že nejen brněnští korupčníci se učili z „brněnského korupčního systému ODS“. Chování, snažící se zakrýt systémovou korupci české politické scény je totiž zcela vlastní i ANO a týká se to samozřejmě i jeho předsedy. Toho bude brzy čekat soud, kde bude čelit obžalobě z napomáhání k dotačnímu podvodu při stavbě středočeské farmy Čapí hnízdo. Jeho advokát navrhl neveřejné projednávání. Čeho se asi Andrej Babiš bojí? Že by se při veřejném projednávání dozvěděli jeho voliči něco, co by ho mohlo poškodit při prezidentské kandidatuře? A není to přesně způsob „chování“, které u jiných kritizuje?