Špatné hospodaření se státním majetkem je vizitkou špatné vlády

Podle aktuální prověrky Nejvyššího kontrolního (NKÚ) úřadu přesáhly chyby v účetní uzávěrce Ministerstva pro místní rozvoj sumu 5 miliard korun, mimo jiné jde o špatné hospodaření se státním majetkem. Při jeho správě podle kontrolorů nedodrželo ministerstvo vedené Klárou Dostálovou za hnutí ANO základní povinnosti, které jako správce státního majetku má.

Podívejme se na jeden konkrétní případ. Podle zprávy NKÚ byla v roce 2014 při pronájmu nebytových prostor na Staroměstském náměstí sjednána mnohem nižší cenu, než je v místě obvyklé. Prostor o velikosti 674 metrů čtverečních totiž ministerstvo pronajalo za 3700 korun na metr čtvereční za rok, i když se podobné prostory ve stejné lokalitě pronajímaly až za 27 000 kč za metr čtvereční.

Za tento pronájem lze těžko vinit ministryni Dostálovou, která byla na Ministerstvu pro místní rozvoj pouze náměstkyní. Ze špatného hospodaření se státním majetkem to však nevyviňuje hnutí ANO, které v té době už ministerstvo ovládalo - jeho vedení svěřilo svojí tehdejší hvězdě Karle Šlechtové.

Za dobu od uzavření smlouvy do konce kontroly NKÚ, snížilo ministerstvo výnosy ze státního majetku a příjmy státního rozpočtu nejméně o 41 milionů korun,” uvedl podle webu iRozhlas Nejvyšší kontrolní úřad. Tato situace sebou nese řadu otázek, ale v Česku jsme zvyklí, že se na odpovědi zapomene. Kdy a jak dojde k nápravě? Bude někdo za mnohamilionovou ztrátu odpovědný? A nevydělal na této podezřelé transakci někdo jiný než stát?

Staroměstské náměstí má podivnou energii, která přitahuje kontroverzní a papalášské jednání vládního hnutí ANO. V létě se například psalo o ministryni financí Schillerové, která kousek od něj, v Salvátorské ulici, začala na státní náklady obývat rozlehlý apartmán. Díky tomu se také přišlo na to, že do té doby bydlela v jiném státním bytě, kde se svým platem 173 000 platila dotované nájemné 5000 korun včetně služeb. V novém bytě v Salvátorské ulici si ministryně hned po nastěhování nechala na státní útratu pořídit například nový toaletní stolek.

Dobré hospodaření se státním majetkem může být výraznou položkou ve státních příjmech. V Česku to tak ovšem není. Hospodaření s tímto majetkem je netransparentní a často vede k obrovským výhodám toho, kdo zrovna vládne. Co s tím můžeme dělat? Pravděpodobně jedinou věc - volit takové politiky, kteří dotáhnou do konce reformu správy majetku ve vlastnictví státu tak, aby byla transparentní a pro stát, tedy nás všechny, užitečná, bez ohledu na to, kdo je zrovna u moci.

Problematiku hospodaření se státním majetkem vysvětluje právní expert NFPK Ondřej Závodský v dalším díle Paragrafů na zlojedy.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…