4. července 2022 | Luboš Pavlovič

Spravedlnost v kauze OPENCARD?

V médiích rezonuje osvobozující rozsudek bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze Opencard. Trochu se zapomíná, že k němu došlo až po výměně státní zástupkyně i soudce. Původní dozorová státní zástupkyně Dagmar Máchová je totiž stíhána v jiné kauze za zneužití pravomoci. A původní soudce Alexander Sotolář čelil přímo kvůli kauze Opencard kárným žalobám za zkreslení protokolů z hlavního líčení, mimo jiné kvůli trestnímu oznámení, které na něj podal Nadační fond proti korupci (NFPK). 

Na začátku roku 2020 totiž NFPK získal od jedné z obviněných, radní Evy Vorlíčkové, zcela zásadní informace o manipulaci s protokoly v této kauze. Listinné důkazy, svědčící o padělání protokolů ze strany soudce Alexandra Sotoláře NFPK, předal státnímu zastupitelství a věcí se začala zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Po medializaci případu se do kauzy zapojila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová a podala kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Policie pak trestní oznámení NFPK připojila k této kárné žalobě. 

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle něhož je soudce Sotolář vinen uvedenými skutky, může však zůstat soudcem, pak NFPK označilo za chybu a vyzvalo k podniknutí všech kroků pro to, aby soudce Sotolář nemohl ve své „práci“ v justici pokračovat. 

Radost člověk nemůže mít ani z toho, jak na kauzu, ve které bylo roky špiněny nevinní lidé a opakovaně odsouzeni na základě padělaných protokolů, pohlíží justice při jednání o náhradě škody.

Podle rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2 o nemajetkové újmě to vypadá, že ne příliš realisticky. Bývalou radní Evu Vorlíčkovou, která kauzu s paděláním protokolů soudcem Alexandrem Sotolářem svým oznámením NFPK odstartovala, totiž přisoudil za 7 let soudních tahanic sto šest tisíc korun. Vorlíčkové škodu z větší části než stát, hradil  Nadační fond proti korupci, který ji udělil svou Cenu odvahy 2021, vázanou s finanční částkou 248 000. Není to bizarní? Jen její výdaje na právní služby přitom činily přes půl milionu korun. Není to ještě bizarnější?

Stát by měl svá pochybení řešit jasně a rázně. Za chyby platí občan a je nutné, aby při chybách platil i systém. Právní stát a důvěra v něj, jsou jedním ze základních pilířů evropských hodnot. A mít důvěru v českou justici po tom, co předvedla v kauze Opencard, je velmi nesnadné.