Státní cena za korupci

„Jsou tam i lidé, u kterých moje ruka nebo pero, kterým jsem spolupodepisoval, bylo těžké,“ zhodnotil letošní udělování státních cen prezidentem republiky Milošem Zemanem premiér Petr Fiala. Za kontroverzní je možné považovat například ocenění šéfa České unie sportu Miroslava Jansty, čelícího obžalobě z manipulace se sportovními dotacemi a také dvou Zemanových sponzorů, Oldřicha Lichtenberga a Jaroslava Třešňáka.

Podivným vztahům českého prezidenta s developerem Třešňákem jsme se v NFPK věnovali už od srpna 2019, kdy jsme obdrželi oznámení, že odvolaný ministr kultury Antonín Staněk k poslednímu dni ve funkci zrušil statut kulturní památky Hadích lázní v Teplicích. Hadí lázně jsou klasicistní budova z konce 18. století. Její současný ráz jí vtiskly přestavby v 19. století a kulturní památkou byla od roku 1958. Jako lázně byla budova využívána až do privatizace. Třešňák, který se sám označuje za „čističe měst“ chtěl tuto budovu zbourat, ovšem narazil na památkáře a tím, kdo ho tohoto omezení měl zbavit byl právě Zemanův člověk v druhé vládě Andreje Babiše, Antonín Staněk.

Staňkovo rozhodnutí zvrátil jeho nástupce ve funkci ministra kultury Lubomír Zaorálek, jeho firma se však dlouho odvolávala a konečné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl kasační stížnost Třešňákovy společnosti Treinvest proti rozsudku Městského soudu v Praze, padlo až v říjnu minulého roku.

Můžeme se jen dohadovat, zda je zcela absurdní Třešňákova medaile Za zásluhy v oblasti kultury Zemanovou náplastí na nepodařený společný podnikatelský projekt. Jistě však jde o přiznání nadstandartních vztahů s prezidentem a další Zemanovou velkou ostudou. V evropských demokratických zemích se totiž státní vyznamenání za kulturu udělují za skutečné zásluhy a ne za peněžní dary na prezidentskou kampaň. 

Dobrou zprávou je, že těch ostud už současný prezident udělá jen málo. Jak se bude chovat ten budoucí, kterého budeme volit na začátku příštího roku už je jen na nás.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…