2. listopadu 2022 | Luboš Pavlovič

Státní cena za korupci

„Jsou tam i lidé, u kterých moje ruka nebo pero, kterým jsem spolupodepisoval, bylo těžké,“ zhodnotil letošní udělování státních cen prezidentem republiky Milošem Zemanem premiér Petr Fiala. Za kontroverzní je možné považovat například ocenění šéfa České unie sportu Miroslava Jansty, čelícího obžalobě z manipulace se sportovními dotacemi a také dvou Zemanových sponzorů, Oldřicha Lichtenberga a Jaroslava Třešňáka.

Podivným vztahům českého prezidenta s developerem Třešňákem jsme se v NFPK věnovali už od srpna 2019, kdy jsme obdrželi oznámení, že odvolaný ministr kultury Antonín Staněk k poslednímu dni ve funkci zrušil statut kulturní památky Hadích lázní v Teplicích. Hadí lázně jsou klasicistní budova z konce 18. století. Její současný ráz jí vtiskly přestavby v 19. století a kulturní památkou byla od roku 1958. Jako lázně byla budova využívána až do privatizace. Třešňák, který se sám označuje za „čističe měst“ chtěl tuto budovu zbourat, ovšem narazil na památkáře a tím, kdo ho tohoto omezení měl zbavit byl právě Zemanův člověk v druhé vládě Andreje Babiše, Antonín Staněk.

Staňkovo rozhodnutí zvrátil jeho nástupce ve funkci ministra kultury Lubomír Zaorálek, jeho firma se však dlouho odvolávala a konečné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl kasační stížnost Třešňákovy společnosti Treinvest proti rozsudku Městského soudu v Praze, padlo až v říjnu minulého roku.

Můžeme se jen dohadovat, zda je zcela absurdní Třešňákova medaile Za zásluhy v oblasti kultury Zemanovou náplastí na nepodařený společný podnikatelský projekt. Jistě však jde o přiznání nadstandartních vztahů s prezidentem a další Zemanovou velkou ostudou. V evropských demokratických zemích se totiž státní vyznamenání za kulturu udělují za skutečné zásluhy a ne za peněžní dary na prezidentskou kampaň. 

Dobrou zprávou je, že těch ostud už současný prezident udělá jen málo. Jak se bude chovat ten budoucí, kterého budeme volit na začátku příštího roku už je jen na nás.