22. prosince 2020 | Luboš Pavlovič

Tato vláda nechce nezávislou státní správu. Změní to ta další?

Ze státního rozpočtu je placeno zhruba 427 tisíc zaměstnanců, 66 tisíc z nich lze označit za státní úředníky. Na platy těchto státních úředníků rozpočet ročně vydává kolem 23 miliard korun. A každého Čecha jistě hned napadne, že je to moc. Jenže problém české státní zprávy není její rozlehlost a už vůbec ne samotné platy úředníků.

Problémem kvalitního výkonu české státní zprávy je její nezávislost na politicích. Protože hned druhá věc, která každého Čecha napadne, že úředníci dnes rozhodují tak, jak politici chtějí a u některých lze i pochybovat o tom, zda na své místo nebyli jmenovaní na základě známostí a zda loajalitu ke státu jako takovému, nevyměnili za oboustranně výhodný vztah s právě vládnoucí politickou gardou.

Zákon který odděluje státní službu od politické moci byl přitom schválen před téměř dvaceti lety, ale nenabyl účinnosti. A pořádek nesjednal ani ohlodaný zákon o státní službě, se kterým přišla Sobotkova vláda. Naopak. S příchodem vlády hnutí ANO začala tzv. systemizaci služebních míst a kromě přijímání úředníků propojených s firmami Andreje Babiše tak mohla ministerstva a další orgány státní zprávy i rušit místa nepohodlných úředníků. Od Státního fondu životního prostředí nebo Českou inspekci životního prostředí až po Ministerstvo financí. Jen málokteré marketingové heslo hnutí ANO je tak málo vyprázdněné jako “nezávislost státní správy”.

Aby totiž začala státní zpráva nezávisle a efektivně fungovat, nesmí být jakýkoli úředník odvolatelný na základě přání ministra, ale ani od něj přímo nebo zprostředkovaně odměňovaný. Jeho rozhodnutí by totiž měla být “správní” - vycházející pouze z odborných argumentů, nikoli politické (ideologické) a už vůbec ne korupční.

Už příští rok rozhodnou voliči u volebních uren o tom, jaké politické strany budou sestavovat novou vládu. Při jejich výběru by se měli dívat i na to, které strany jsou důvěryhodné natolik, že dokážou zajistit nezávislost úředníků a jejich odbornou zdatnost. Tato vláda to nedokáže, nebo se jí do toho nechce. Řídit stát jako firmu bohužel prokazatelně neznamená pro stát nic dobrého.


Problematiku nezávislosti státní zprávy vysvětluje právní expert NFPK Ondřej Závodský v dalším díle Paragrafů na zlojedy.