2. prosince 2022 | Luboš Pavlovič

Vláda boj s korupcí nemyslí vážně

Může to vypadat jako dobrá zpráva. Vláda pětikoalice, vedená premiérem Petrem Fialou (ODS),  schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti. Při bližším pohledu na schválený zákon nám ovšem zmrzne úsměv na obličeji. 

Vláda totiž svůj boj s korupcí nemyslí vážně a přednost dává úpravě, kterou se může marketingově bít v prsa, ale která reálně nic neřeší. Nečiní tak ani z vlastního uvážení – nutnost přijmout tento zákon vyplývá z evropské směrnice, kterou mělo Česko splnit už minulý rok. 

 

Podle návrhu zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti, pro které se vžil anglický termín whistlebloweři, však ochrana nemá platit ani pro některé trestné činy ani přestupky a především pro anonymní oznámení. Tyto body nejsou v návrhu ani přes protesty protikorupčních organizací a Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Vláda tedy už poněkolikáté při svém rozhodování nevyslyšela názor odborníků a učinila neinformované, politické rozhodnutí, proti kterému se z pětikoalice postavili pouze Piráti. Jejich předseda Ivan Bartoš dokonce pro Seznamzprávy řekl, že současný, pětikoaliční návrh zákona je horší, než ten, který připravila vláda Andreje Babiše.

Pokud bude tento návrh schválen, whistlebloweři nebudou i nadále dostatečně chráněni před odvetou těch, kterých se jejich oznámení týká. I Fialova vláda pokračuje v tíživé české společenské kultuře, díky které se na whistleblowery nahlíží jako na práskače, kteří se mstí, často z osobních důvodů. Nenastavuje nové limity společnosti, neformuje názor na to, co je a co není morální. Neřeší nic a je v nejlepším případě jen odškrtnutá položka v seznamu úkolů. 

Nebo ještě hůř. Díky novému návrhu zákona se budou oznamovat pouze bagatelní činy a přibude tak jen administrativa zaměstnavatelům a státním úřadům při jejich posuzování. Bude totiž velmi složité posuzovat zda se k tomu či onomu oznámení zákon skutečně váže. A samotné oznámení bude i nadále vyžadovat velkou osobní statečnost oznamovatele. Bude hrdinským činem, ne běžnou praxí, která by měla zlepšovat společenskou situaci a posilovat důvěru občanů ve státní instituce. Česko bude i po přijetí takového zákona rájem korupčníků. Tohle je ta slibovaná cesta „na Západ“?